Υπέταξε και την Εφές πανηγυρίζοντας πέμπτη σερί νίκη η Βίρτους Μπολόνια

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας πανηγύρισε η εντυπωσιακή Βίρτους

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά η Βίρτους Μπολόνια!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρουσιάστηκε εξαιρετική στις δύο πλευρές του παρκέ και στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Εφές για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 93-81 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-1!

Αυτοί ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Ιταλούς στη διοργάνωση και ένατη συνολικά αν λάβουμε υπόψη και τα παιχνίδια που έχει δώσει για το εγχώριο πρωτάθλημά της, έχοντας να ηττηθεί από τις 5 Οκτωβρίου και την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, όταν είχε φιλοξενήσει την Ζαλγκίρις. Από την άλλη, η Εφές παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση, πέφτοντας στην 12η θέση με ρεκόρ 3-3.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με 22 ασίστ έναντι 10 των αντιπάλων τους κάνοντας παράλληλα και 6 λιγότερα λάθη, οι Σενγκέλια (19π, 6 ασίστ, 5 ριμπ), Μπελινέλι (17π με 3/3 τρίποντα) και Ντάνστον (14π, 6 ριμπ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Μπομπουά (17π), Λάρκιν (16π) και Ζίζιτς (15π.).
Βίρτους Μπολόνια-Εφές 93-81

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λάρκιν και Μπομπουά να σκοράρουν με τρίποντα για το 6-0 της Εφές, πριν οι Ιταλοί απαντήσουν με σερί 10-0 και με τον Μπελινέλι να ευστοχεί δις από μακριά! Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 11-10, ενώ στη συνέχεια ο Σενγκέλια πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, βάζοντας την ομάδα του μπροστά με 20-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπομπουά να κάνει τη διαφορά για την Εφές, φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους και βάζοντάς την μπροστά με 27-24. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, η Βίρτους δεν κατάφερε να σκοράρει για δύο αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στηνΕφές να φτιάξει τη μέγιστη υπέρ της διαφορά (24-33). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά σε «απόσταση βολής» (33-35) χάρη σε σερί 9-2, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν με συνέπεια επιθετικές λύσεις, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 45-41.

Η Εφές διατήρησε το μικρό της προβάδισμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο χάρη σε ένα μικρό της σερί 7-0, η Βίρτους Μπολόνια πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 52-50. Ένα τρίποντο του Μίκι έβαλε την ομάδα του Λούκα Μπάνκι στο +4 (59-55), ο Τόμπσον «απάντησε» άμεσα με δικό του τρίποντο για λογαριασμό της Εφές, η οποία όμως σκόραρε μόλις 4 πόντους στα 4 τελευταία λεπτά της περιόδου, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, περνώντας μπροστά με 69-62.

Η τέταρτη περίοδος ήρθε με την Βίρτους να παίρνει για πρώτη φορά στον διψήφιο προβάδισμα (73-63), ενώ η Εφές είχε μπλοκαριστεί στην πολύ καλή άμυνα των Ιταλών, σκοράροντας μόλις δύο πόντους στα τρία πρώτα λεπτά. Ο Ζίζιτς με συνεχόμενα καρφώματα μείωσε σε 73-67, φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους, αλλά ο Σενγκέλια δεν είχε διάθεση για… παιχνίδια, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (77-67). Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος η Εφές δεν κατάφερε να ξαναπλησιάσει, με την Μπολόνια επικρατεί με το τελικό 93-81, βελτιώνοντας σε 5-1 το ρεκόρ της στο ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81