Από... μηχανής Μονέκε «καθάρισε» από την γραμμή των βολών την Παρτίζαν!

Με δύο βολές του Τσίμα Μονέκε στα 1,1 δευτερόλεπτα

Πήρε το «θρίλερ» με την Παρτίζαν και... ανάσαινε μετά από καιρό η Μπασκόνια στο ντεμπούτο της τέταρτης θητείας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς!

Σε ένα ματς για... γερά νεύρα, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά της καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, οι Βάσκοι, ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε, επικρατώντας με σκορ 84-83 των Σέρβων για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τσίμα Μονέκε, ο οποίος με... κρύο αίμα στα 1,1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ευστόχησε σε δύο βολές διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ. Ο Νιγηριανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Χάουαρντ και Σεντεκέρσκις να προσθέτουν από 14. Για την Παρτίζαν, ξεχώρισαν οι Νάναλι (16π.), Βούκσεβιτς (13π.) και ΛεΝτέι (11π.).

Το ματς:

Η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με πέντε πόντους του Σεντεκέρσκις στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε από νωρίς με 8-3. Καμίνσκι και Νάναλι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 7-0 για την προσπέραση της Παρτίζαν (8-10) στο 4’, προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν με ένα δικό τους 7-0 για το 15-10 στο 5’. Με τους Βούκσεβιτς και Τριφούνοβιτς να την κρατούν επιθετικά στο παιχνίδι, η Παρτίζαν μπόρεσε και μάζεψε τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην ισορροπία (23-23).

Μάλιστα, με έξι μαζεμένους πόντους του Τριφούνοβιτς στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +6 (23-29), δείχνοντας πως ελέγχουν το ματς σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Ωστόσο, η καλή άμυνα της Μπασκόνια οδήγησε την Παρτίζαν σε «μπλακ άουτ», με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά. Σε αυτό το διάστημα, οι Βάσκοι έγραψαν ένα επιμέρους σκορ 15-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 και το 38-29 στο 16’. Παρά την προσπάθεια των Σέρβων, η Μπασκόνια κράτησε μια καλή διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με σκορ 48-42.

Η αντίδραση της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα ερχόταν στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με πρωταγωνιστές τους Νάναλι, Άντζουσιτς και Γιάραμαζ, όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αλλά προσπέρασαν εκ νέου φτάνοντας ακόμα και στο +8 (58-66) στο 29’. Τρεις βολές του Μαρίνκοβιτς και ένα δίποντο του Μονέκε στο φινάλε, επέτρεψαν στην Μπασκόνια να μειώσει στο 66-63 της περιόδου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς, αμφότερες οι ομάδες αδυνατούσαν να «χτίσουν», αλλά κυρίως, να διατηρήσουν ένα καλό προβάδισμα προς την τελική ευθεία του αγώνα. Κάπως έτσι, το ματς εξελίχθηκε σε... ροντέο, με την Μπασκόνια να γυρίζει από το -7 (65-72), παίρνοντας το πάνω χέρι στο σκορ με 80-77, 1:36' πριν το φινάλε. Το τρίποντο του Γιάραμαζ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μονέκε να κάνει λίγο αργότερα το 82-80 για τους Ισπανούς. Κάπου εκεί όμως εμφανίστηκε ο Νάναλι, ο οποίος με γκολ-φάουλ 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 83-82 για την Παρτίζαν.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, με τον Τσίμα Μονέκε να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ από το χαμένο τρίποντο του ΜακΙντάιρ και να πηγαίνει στην γραμμή των βολών στα 1,1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Νιγηριανός φόργουορντ αποδείχθηκε... κρύο αίμα από την γραμμή της «φιλανθρωπίας», διαμορφώνοντας το τελικό 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83.