«Ξέσπασε» στο τέλος και... κλείδωσε τη δεύτερη θέση η ΤΣΣΚΑ

Ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο με μπροστάρη τον Λούντμπεργκ, έσπρωξε την ΤΣΣΚΑ στη νίκη

Δύσκολα έβαλε για περίπου 34 λεπτά η Βιλερμπάν στην ΤΣΣΚΑ, αλλά το ξέσπασμα του Λούντμπεργκ την ώθησε στην άνετη νίκη με σκορ 88-70, σφραγίζοντας έτσι τη δεύτερη θέση (23-10).

Ο Δανός γκαρντ πήρε… φωτιά σε εκείνο το σημείο, με την ομάδα του Ιτούδη να κάνει ένα σερί 18-0 και από το -4 (62-66) να πηγαίνει στο +14 (80-66).

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Λούντμπεργκ, που αποτελεί ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, με τον Έρικ να είχε 21π. με 9 ριμπάουντ. Εκτός την τελευταία στιγμή, είχε μείνει ο Σενγκέλια για τους Ρώσους.

Από την άλλη, οι Γάλλοι αποχαιρέτησαν τη φετινή διοργάνωση με ρεκόρ 13-21. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιαμπουσελέ με 23 πόντους, με τον Κόουλ να είχε 15π.

Σαν… αγγαρεία έβλεπαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και γι’ αυτό ο ρυθμός ήταν αργός (9-7), στο πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, κάποια σουτ από την περιφέρεια εκατέρωθεν «ζέσταναν» λίγο την κατάσταση, με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει την περίοδο μπροστά (18-15).

Πιο… ζωηρή ήταν η ομάδα του Ιτούδη στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με μπροστάρη τον Φόιγκτμαν πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά (30-17), στο 14’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν ανέβασαν τις… στροφές τους, με τους Γάλλους να κρατούνταν στο ματς με τα τρίποντα και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 42-36.

Η ΤΣΣΚΑ δεν ανέβασε ιδιαίτερα τον ρυθμό της ούτε στην αρχή του δεύτερου μέρους, διατηρώντας το προβάδισμά της (54-45), μέχρι το 25’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση η Βιλερμπάν με Γιαμπουσελέ και Λάιτι και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 2-15 πήγε στο +4 (56-60), με τον Λούντμπεργκ να διαμορφώνει το 58-60 της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα έστειλαν στο +4 (62-66) τους Γάλλους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί, ανέλαβε… δράση ο Λούντμπεργκ, ο οποίος πήρε «φωτιά» και παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του, την έσπρωξε σε ένα 18-0 (80-66), μέχρι το 38’. Ουσιαστικά, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ιτούδη «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70.