Πάτησε την Μπασκόνια η Φενέρ

Σε ρυθμούς προπόνησης οι γηπεδούχοι

Η Φενέρ πέτυχε ίσως την πιο εύκολη νίκη της στη φετινή σεζόν στην Euroleague, καθώς επικράτησε 75-53 της Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη και ανέβηκε στο 7-9, τη στιγμή που οι Βάσκοι συνεχίζουν την απογοητευτική τους πορεία με 5-11.

Κορυφαίος και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν ο Ντε Κολό με 17 πόντους, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Βέσελι είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων, ο Ένοχ είχε 14 πόντους και κανένας άλλος συμπαίκτης του δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Σε εξαιρετικό ρυθμό η Φενέρ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς με συνεχόμενα τρίποντα έθεσε τον δικό της νόμο στον αγώνα (15-2) και παρά το γεγονός ότι η Μπασκόνια έβγαλε μια στιγμιαία αντίδραση μειώνοντας το σκορ στο 19-14 με τη λήξη της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο πάτησαν και πάλι το… γκάζι, φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +14 (29-15). Το μοτίβο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν διαφοροποιήθηκε με τη Φενέρ να έχει βάλει βάσεις νίκης (43-28).

Ουσιαστικά όλα τελείωσαν στην τρίτη περίοδο, καθώς η Φενέρ συντηρούσε αυτή τη διαφορά και με μεγάλο όπλο την άμυνά της δεν άφηνε τους παίκτες του Σπάχια να μπουν στη διεκδίκηση της ανατροπής. Ο Ντε Κολό με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (55-40) πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. «Ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες της Μπασκόνια έβαλε ο Γκούντουριτς, που με τρίποντο (68-50) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 43-28, 55-43, 75-53