Ισοπέδωσε την Εφές μέσα στην Πόλη η Μπασκόνια!

Μία τρομερή παράσταση έδωσε στην Κωνσταντινούπολη η Μπασκόνια, νικώντας την Αναντολού Εφές με το επιβλητικό 77-59, που την έστειλε στο 6-5, το οποίο έχει και η ομάδα του Αταμάν, που γνώρισε τη δεύτερη σερί της εντός έδρας ήττα.

Άμυνα για… σεμινάριο από την ομάδα του Ιβάνοβιτς, που είχε και αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πίτερς με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Φαλ και Πολονάρα με 12π. και ο Χένρι με 11π.

Από τους Τούρκους, που ήταν τρομερά άστοχοι με 14/33 δίποντα και 8/29 τρίποντα, δεν υπήρξε διψήφιος, με τον Λάρκιν να… ξεχωρίζει με 8π.

Εξαιρετικό ρυθμό από νωρίς είχε το παιχνίδι, με την Εφές να είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (13-8). Στη συνέχεια, η Μπασκόνια πίεσε και πλησίασε στον πόντο (16-15), με τους Τούρκους να αντιδρούν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, με τους Βάσκους από την άλλη όχι μόνο να ήταν κοντά, αλλά με μπροστάρη τον Τζεκίρι να περνούν μπροστά (30-34), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ιβάνοβιτς διατηρούσε το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +5 (37-42).

Με εξαιρετική άμυνα και τους Πολονάρα και Χένρι να «πυροβολούν» έξω από τα 6,75μ., η Μπασκόνια ξέφυγε στο +12 (39-51), στο 24’. Ο Ντάνστον προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά την Εφές, αλλά οι Βάσκοι είχαν βρει ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (50-63).

Η Μπασκόνια είχε για τα καλά το μομέντουμ του ματς, απέναντι σε μία απογοητευμένη και χωρίς ιδέες Εφές, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 (50-72), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 59-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-42, 50-63, 59-77