Εφές από τα παλιά «πάτησε» την Άλμπα

Με μια φανταστική επιθετικά τρίτη περίοδο, η Εφές επικράτησε 84-76 της Άμπα Βερολίνου στην Κωνσταντινούπολη για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας...

Ένα δεκάλεπτο από την παλιά καλή Εφές, ήταν αρκετό για να δώσει στην τουρκική ομάδα την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με σκορ 84-76. Στην αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες (Μόερμαν, Λάρκιν, Μίσιτς, Μπομπουά, Άντερσον) με διψήφιο αριθμό πόντων, απέναντι στους Γερμανούς που πάλευαν μόνο με Γκρέιντζερ και Λάμερς.

Η τρίτη περίοδος και το επιμέρους σκορ (26-9), ήταν αρκετά για να οδηγήσουν την ομάδα του Αταμάν στην 10η νίκη της, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στις επτά.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το παιχνίδι η Άλμπα. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά +7 (3-10), με τους γηπεδούχους ωστόσο να φορτσάρουν από εκεί και μετά. Μάλιστα, με μπροστάρη τον Λάρκιν και τον Μόερμαν πήραν άμεσα κεφάλι στο σκορ (14-12). Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε ισόπαλο (18-18), αφού ο Λάμερς πέτυχε σημαντικούς πόντους προς το τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί κυριάρχησαν επιθετικά, με τον Γκρέιντζερ να δείχνει ασταμάτητος και να πετυχαίνει 12 πόντους. Η ομάδα του Αταμάν όσο και αν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και με 1/7 τρίποντα αδυνατούσε να ακολουθήσει τους σκληροτράχηλους Βερολινέζους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36 - 44, με τους «μπλε» της Κωνσταντινούπολης να ψάχνουν επειγόντως αντίδραση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μια άλλη Εφές παρατάχθηκε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τις παλιές συγκλονιστικές εμφανίσεις του και με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 26-9, απέκτησαν το προβάδισμα (62-53). Μίσιτς, Μόερμαν και Ντάνστον ήταν καταιγιστικοί, απέναντι σε μια Άλμπα που έδειξε να τα «χάνει» προσωρινά.

Όσο και αν πάλεψαν για την ανατροπή οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο, ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί. Παρά την ξεκούραση του Λάρκιν στον πάγκο, ο Μίσιτς έδωσε ρεσιτάλ «σερβιρίσματος» με τις ασίστ του διαμορφώνοντας το τελικό 84-76.