Διέλυσε με «κατοστάρα» τη Βιλερμπάν η Φενέρ

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω ακόμα και με 18 πόντους

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας η Φενέρμπαχτσε!

Δύο ημέρες μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε και της Βιλερμπάν στην «Ulker Sports Arena» της Κωνσταντινούπολης με το εντυπωσιακό 101-86 για την 4η αγωνιστικής της διοργάνωσης, ανεβάζοντας έτσι το ρεκόρ της στο 3-1!

Μια νίκη που πάντως δεν ήρθε εύκολα για τους Τούρκους, καθώς στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν στα... σχοινιά, μένοντας ακόμη και στο -18 από τους Γάλλους!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σκότι Γουίλμπεκιν και Τάρικ Μπιμπέροβιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τους Μότλεϊ (15π.), Γκούντουριτς (14π.) και Χέιζ-Ντέιβις (14π.) να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Κομβικός στη μεγάλη ανατροπή ήταν και ο Νικ Καλάθης, με τον Έλληνα γκαρντ να... αγγίζει το triple-double (7π., 8ρ., 9 ασ.)!

Για τους Γάλλους που έπεσαν στο 0-4 και πλέον το μέλλον του κόουτς Πάρκερ είναι πιο αβέβαιο από ποτέ, ξεχώρισε ο Τζάκσον με 25 πόντους.

Το ματς:

Η Βιλερμπάν μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση «σοκάροντας» από νωρίς τους γηπεδούχους. Με τους Λοβέρν και Τζάκσον να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, οι Γάλλοι ξέφυγαν με 15-6 στο 5', ενώ με ένα γρήγορο σερί 6-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (8-21) λίγο αργότερα! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-16.

Το επιθετικό κρεσέντο της Βιλερμπάν συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τους Πάρις Λι και Εμπαγιέ σε πρώτο πλάνο έφτασαν μέχρι και το +18 (25-43) στο 15'! Σε εκείνο το σημείο, η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν έβγαλαν επιθετικό «σφυγμό», μειώνοντας στους 13 για το 55-42 στο ημίχρονο.

Η αγωνιστική «έκρηξη» και η μεγάλη αντεπίθεση της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήρθε στην τρίτη περίοδο, εκεί, όπου με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη σε άμυνα και δημιουργία, όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά έφερε τούμπα το ματς (67-66) στο 28'! Μάλιστα, με πέντε μαζεμένους πόντους του Χέιζ-Ντέιβις, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (72-68), με τον Τζάκσον να διαμορφώνει στο 72-70 του δεκαλέπτου.

Έκτοτε ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο για τη Βιλερμπάν να επιστρέψει στο ματς. Η άμυνα της Φενέρ ήταν εκείνη που έκανε την (μεγαλύτερη) διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα σε σχέση με την εικόνα του πρώτου μισού του αγώνα. Μάλιστα από ένα σημείο και μετά είχε αρχίσει να ξεφεύγει η κατάσταση καθώς η τουρκική ομάδα είχε αρχίσει να χτίζει και διαφορά στο σκορ (82-75) στα μέσα της τελευταίας περιόδου μέχρι να φτάσει στο επιβλητικό 101-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-55, 72-70, 101-86.