Πάρτι… αποχαιρετισμού για τη Μακάμπι με τη Χίμκι!

Σε… φιέστα μετέτρεψε την εξ αναβολής αναμέτρηση

Σε… φιέστα μετέτρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ την εξ αναβολής αναμέτρηση με τη Χίμκι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέτριψε 92-62 τους Ρώσους, στο τελευταίο εντός έδρας ματς στη φετινή Ευρωλίγκα. Έτσι, οι Ισραηλινοί πήγαν στο 14-19. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γουίλμπεκιν και Ζίζιτς με 13π. ο καθένας, ενώ ο Μπέντερ είχε 12π.

Από την άλλη, οι ουραγοί Μοσχοβίτες έπεσαν στο 4-29, με τον Μίκι να ξεχωρίζει με 21 πόντους και τον ΜακΚόλουμ 17π.

Μόλις λίγα λεπτά στην αρχή κράτησε η… χαρά της Χίμκι (2-6), με τη Μακάμπι να παίρνει τον πλήρη έλεγχο στη συνέχεια και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +17 (29-12). Η ψυχολογία των παικτών του Σφαιρόπουλου ήταν στα ύψη με το «πάρτι» να συνεχίζεται και στο δεύτερο δεκάλεπτο και τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη στο +28 (50-22) και με αυτό να πηγαίνει στα αποδυτήρια (53-25).

Καμία αλλαγή στην εικόνα του ματς και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να μην είχε… αντίπαλο και να πηγαίνει στο +40 (67-27), στο 24’. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι έριξαν… στροφές, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν το 73-38. Με βελτιωμένη διάθεση μπήκαν οι Ισραηλινοί στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στο +41 (85-44), στο 32’. Τα τελευταία λεπτά ήταν σαν… All Star Game, με τη Μακάμπι να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 53-25, 73-38, 92-62