Πέρασε από την Αυστρία η Sabbianco Ανόρθωση

Δύσκολο το έργο του Παρνασσού

Με μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της αυστριακής Sparkasse Schwaz ξεκίνησε στο EHF European Cup η Sabbianco Ανόρθωση. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα κέρδισε 24-27 στο Tirol και έχει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Λευκωσία το Σάββατο (23/10 – 20:00). Αντιθέτως, ο Παρνασσός ηττήθηκε 14-25 στον Άγιο Δομέτιο από την Ισλανδική Hukar και το έργο του είναι δύσκολο ενόψει της ρεβάνς που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (17/10 – 16:30, ΡΙΚ 2), επίσης στον Άγιο Δομέτιο.

Στην Αυστρία οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν 12-15 στο ημίχρονο, προβάδισμα που διατήρησαν και στο β’ ημίχρονο. Προηγήθηκαν από την αρχή και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, ανοίγοντας την ψαλίδα μέχρι και το +5 (14-19, 20-25, 22-27) αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τέλος. Τότος και Χρίστος Αργυρού έβαλαν από 5 γκολ.

Sabbianco Ανόρθωση (Γ. Ζαραβίνας): Νούνγκοβιτς (τ), Κεσίδης 4, Μωραϊτης, Κρητικός 2, Majic, Ι. Αργυρού 3, Τσακουρίδης, Ασβεστάς 5, Μιχαήλ, Χρ. Αργυρού 5, Τότος, Νικηφόρου, Παπακυπριανού 2, Μιμίκος, Μηνά (τ), Καρκαλάτος 1

Βαριά ήττα για τον Παρνασσό

Στον Άγιο Δομέτιο το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο έως το 9-10 όταν οι Ισλανδοί πάτησαν γκάζι κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 9-13. Το β’ ημίχρονο ήταν καταστροφικό για τον Παρνασσό καθώς έβαλε μόνο 5 γκολ με αποτέλεσμα να ηττηθεί 14-25 και να έχει ένα βουνό μπροστά του ενόψει της ρεβάνς.

Παρνασσός (Σ. Ζωγράφος) : Ρούσσος (τ), Γκουργκούμης (τ), Μακρής, Evdokimov 1, Δημοσθένους 1, Χατζηδάκι, Στούμπης 1, Φωτίου, Haiduc 4, Τσιτσίνγκος, Fistonic 3, Χατζησάββα, Πέτρου, Γιαννόπουλος 1, Χαραλάμπους, Vozila 2

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση