US Open 2021: Ισοπεδωτικός Ζβέρεφ στους «4» του τουρνουά!

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Γερμανός

Σε δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό στο US Open προκρίθηκε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, που πέτυχε την 16η συνεχόμενη νίκη του στο Tour, απέναντι στον Τζορτζ Λόιντ Χάρις, χωρίς καν να χάσει set.

Αν και έβγαλε πάλι στο court τις… αυτοκτονικές τάσεις του, λίγο πριν “κλείσει” το ματς, ο 24χρονος Γερμανός απέφυγε τα χειρότερα και έθεσε νοκ-άουτ τον Νοτιοαφρικανό, Νο46 τενίστα στον κόσμο, παίρνοντας το 3ο χρονικά εισιτήριο για την τελική «4αδα» του θεσμού. Μετά από 2 ώρες και 8 λεπτά μάχης, ο Νο4 του ταμπλό επικράτησε με 7-6(6), 6-3, 6-4 και περιμένει τον αγώνα του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Ματέο Μπερετίνι, για να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά.

Έχει ξεχάσει πως είναι η ήττα ο Ζβέρεφ, που έχει να χάσει αγώνα από τις 5 Ιουλίου, όταν αποκλείστηκε στον 4ο γύρο του Wimbledon από τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ. Έκτοτε, μετράει δυο τίτλους σε Τόκιο και Σινσινάτι, ενώ έχει ήδη προκριθεί στους “4” του Αμερικανικού Όπεν. Τι σημαίνει αυτό ; Πως έχει 16 σερί νίκες, με απολογισμό 36-3 κερδισμένα sets.

Κόντρα στον Χάρις γύρισε δυο φορές από δύσκολες θέσεις στο εναρκτήριο set, με τον Νοτιοαφρικανό να καταβάλλεται από την πίεση και να μη μπορεί να πάρει προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι σέρβιρε για το 0-1 στο 3-5, ενώ στη συνέχεια, στο tie-break, είχε set point στο σερβίς του (5-6) αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Άπαξ και πήρε προβάδισμα ο Γερμανός, δεν κοίταξε ξανά πίσω του, παρά το γεγονός ότι ο Χάρις έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει, όταν βρέθηκε να χάνει με 7-6, 6-3, 4-0, αλλά δεν κατάφερε να πάρει και τα δυο breaks πίσω, χάνοντας το 3ο set στις λεπτομέρειες. Με 21 άσους και 67/95 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Σάσα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε 4/9 break points, κυρίως στο 2ο σερβίς του Χάρις, το οποίο ήταν απογοητευτικό (10/29, 34%). Από 26 αβίαστα λάθη έκαναν οι δυο τενίστες, με τον Ζβέρεφ όμως να παίζει τόσο-όσο, για να πάρει τη straight sets νίκη-πρόκριση.