Τριάρα η PSV

Η Αϊντχόφεν ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Βίλεμ

Χωρίς… φρένα συνεχίζει να πηγαίνει η Φίτεσε στο ξεκίνημα της φετινής Eredivisie. Η ολλανδική ομάδα ξεπέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα και το εμπόδιο της Έμεν με σκορ 3-1 και συνεχίζει να βρίσκεται χέρι-χέρι με τον Άγιαξ στην κορυφή της βαθμολογίας με 21 πόντους, μετά τη συμπλήρωση οχτώ αγωνιστικών. Τανάνε (9’ πεν. και 26’) και Λόις (44’) ήταν οι σκόρερς των νικητών, που έπαιζαν από το 29’ με παίκτη λιγότερο.

Η Αϊντχόφεν, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Europa League, συνέχισε και αυτή με νίκη, επίσης χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Η PSV δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με σκορ 3-0 τη Βίλεμ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Ο Μαξ (14’) και ο Γκέτσε (21’) έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κοέν στο 63’ και στο 82’ ο Μάλεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 19 βαθμούς και παρέμεινε στην τρίτη θέση και στο -2 από την κορυφή.

Την αήττητη πορεία τους συνεχίζουν Φέγενορντ και Αλκμάαρ. Η πρώτη νίκησε 2-0 την Χρόνινχεν (Γκεερτρούιντα στο 50’ και Μπεργκουίς στο 84’ με πέναλτι) και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Η δεύτερη πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Χέρενφεϊν με σκορ 3-0, χάρη στα τέρματα των Κούπμαϊνερς (29’ πεν.), Γούντενμπεργκ (42’ αυτ.) και Κάρλσον (47’) και σκαρφάλωσε στην όγδοη θέση με 11 βαθμούς, αφού έχει πολλές ισοπαλίες.