Τεράστιο διπλό της Πόρτο στη Λισαβόνα, παραμένει στο κατόπι της Μπενφίκα

Η Πόρτο επικράτησε 2-1 της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και βρέθηκε ξανά στο -5 από την Μπενφίκα.

Σπουδαία νίκη για την Πόρτο, που επιβλήθηκε 2-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας εκτός έδρας και μάζεψε εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο, Μπενφίκα, στους πέντε βαθμούς.

Οι «δράκοι» πήραν το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν ο Ουρίμπε στάθηκε τυχερός και βγήκε τετ α τετ μετά από κόντρα σε αμυντικό, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Στο 90+1’ το «Ζοσέ Αλβαλάδε» πήρε φωτιά όταν ο νεαρός Τσερμίτι ισοφάρισε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους πρωτευουσιάνους, καθώς ο Ακίνο σκόραρε για σφραγίσει τη νίκη της Πόρτο με υπέροχο σκάψιμο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 90+7’ ο Τσερμίτι βρήκε δίχτυα ξανά, με το γκολ αυτή τη φορά να μετρά, όμως ήταν πια αργά για την Σπόρτινγκ, που δεν απέφυγε την ήττα.