Πεντάσφαιρος με γκολάρες ο Άγιαξ (Αποτελέσματα)

Πάρτι για τον Αίαντα, σοκ για Φέγενορντ

Τρομερή εμφάνιση έκανε ο Άγιαξ κόντρα στη Φίτεσε, επικρατώντας 5-0 στην τρίτη αγωνιστική της Eredivisie, με τον κόσμο να αποθεώνει τους ποδοσφαιριστές.

Ο Αίαντας εμφανίστηκε… αγριεμένος από την απώλεια βαθμών της περασμένης αγωνιστικής και έδειξε τη δύναμή του στην ομάδα του Άρνεμ.

Το σκορ άνοιξε στο πέμπτο μόλις λεπτό ο Άντονι με τρομερό σουτ, ενώ 32’ ο Αλβάρεζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, σε μια φάση που ελέγχθηκε από το VAR πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στη σέντρα.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χράβενμπερτς έκανε το 3-0, έπειτα από «κεραυνό» του Άλβαρεζ που σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Χάγιεκ στο 60’ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κλάασεν στο 67’.

Αναλυτικά, η τρίτη αγωνιστική:

Παρασκευή 27/8
Φορτούνα Σιτάρντ – Βααλβάικ 2-2 (23’ Μπαγκνταντί, 68’ Σιούντενς – 38’, 55’ Κράμερ)

Σάββατο 28/8
Καμπούρ – Τβέντε 2-0 (66’, 90+1’ Τζέικομπς)
Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Σπάρτα Ρότερνταμ 2-0 (6’ πεν. Μπέικερ, 60’ Μπότος)
Αϊντχόφεν – Γκρόνινγκεν 5-2 (7’ Γκακπό, 27’ αυτ. Ελ Χανκουρί, 45+7’Ραμάλιο, 55’ Ζαχαβί, 90+7’ Μπρουμά – 15’, 18’ Ενγκογκέ)

Βίλεμ – Τσβόλε 1-0 (53’ Σαλάμ)

Κυριακή 29/8
Ουτρέχτη – Φέγενορντ 3-1 (45’+3 Γιάνσεν, Σιλά, 51’ πεν. Γκούσταφσον – 45’ Σινιστέρα)
Άγιαξ – Φίτεσε 5-0 (5’ Άντονι, 31’ Αλβάρεζ, 43’ Χράβενμπερτς, 60’ αυτ. Χάγεκ, 67’ Κλάασεν)
Χέρακλες – Ναϊμέγκεν 0-1 (50΄Ακμάν)
Χέρενφεν – Άλκμααρ (17:45).