Όταν... σοβαρεύτηκε, καθάρισε η Φέγενορντ

Έκλεισε θέση για τον τελικό

Αγχώθηκε, αλλά έκλεισε θέση για τον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας η Φέγενορντ, για πρώτη φορά μετά το 2018 (όταν και είχε κατακτήσει το τρόπαιο επικρατώντας 3-0 της Άλκμααρ).

Εκεί όπου, στις 21 Απριλίου, θα αντιμετωπίσει τη Ναϊμέγκεν, η οποία την Τρίτη (27/2) απέκλεισε την Καμπούρ με σκορ 2-1 στην παράταση.

Από την πλευρά της, λοιπόν, η ομάδα του Άρνε Σλοτ νίκησε την Πέμπτη (29/2) με το ίδιο σκορ (2-1) υποδεχόμενη τη Χρόνινχεν στον νοκ-άουτ ημιτελικό. Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή. Και αυτό διότι το πρώτο ημίχρονο όχι μόνο ήταν ισορροπημένο, αλλά στο φινάλε του νικητές έβγαλε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 31' με το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής (και το οποίο κόντραρε) ο Ντουάρτε.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πιστοποιώντας το με δύο γκολ. Αρχικά, στο 61', με τον Χάνσκο και στο 83', έχοντας μπει στην τελική ευθεία, με την ωραία ομαδική ενέργεια και το τελείωμα του Λινγκρ.

Έτσι, το παιχνίδι δεν οδηγήθηκε στην παράταση, με τη Φέγενορντ -για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Κώστας Λάμπρου- να παίρνει την πρόκριση.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση