Ντέρμπι τυπικής διαδικασίας

Τελευταία αγωνιστική στη Liga I της Ρουμανίας με την ήδη πρωταθλήτρια Κλουζ να υποδέχεται στο «Dr. Constantin Rădulescu» την Στεάουα Βουκουρεστίου.

1958: FC CFR 1907 Cluj - Fotbal Club FCSB 20:30 («Dr. Constantin Rădulescu»)

Κλουζ: Από την εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Μποτοσάνι προέρχεται η Κλουζ και σε συνδιασμό με την ήττα της Στεάουα από την Κραϊόβα κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο. Έτσι το σημερινό της παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Βουκουρεστίου είναι μεν βαθμολογικά αδιάφορο, ωστόσο θέλει ο τίτλος που θα πάρει με το τέλος του παιχνιδιού να συνδιαστεί και με τη νίκη.

Στεάουα Βουκουρεστίου: Η εντός έδρας ήττα της περασμένης Τετάρτης (19/5) από την Κραϊόβα έβαλε τέλος στα όνειρα της Στεάουα για τη διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος. Έτσι έγινε πλέον οριστικό ότι η ολοκλήρωση της σεζόν θα τη βρει στη δεύτερη θέση, αφού βρίσκεται έξι βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο και ήδη πρωταθλήτρια Κλουζ.

Προϊστορία: Στις εντός έδρας αναμετρήσεις της με την Στεάουα η Κλουζ μετράει τέσσερις νίκες, με την ομάδα από το Βουκουρέστι να έχει καταγράψει άλλες τρεις. Επίσης άλλες εννέα φορές οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.

1:1

*Αδιάφορο και για τις δύο το σημερινό παιχνίδι, αφού οι θέσεις τους έχουν πλέον οριστικοποιηθεί. Αν λέγαμε για το ποια ομάδα στο σημερινό αγώνα θα είχε ένα κίνητρο για τη νίκη, αυτή θα ήταν η Κλουζ που θέλει να την συνδιάσει με την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Παρ' όλα αυτά η Στεάουα δεν πρόκειται να παραδοθεί στις ορέξεις της γηπεδούχου, αλλά θα παλέψει για την αξιοπρέπειά της, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο. (Χ ημίχρονο - άσσο τελικό στον τετραπλασιασμό, σε μία από τις ψηλότερες αποδόσεις που κυκλοφορούν στην αγορά, Meridianbet).

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!