Mε Μπέζιακ πήρε τη νίκη η Σλοβενία, εξάσφαιρη η Αυστρία

Σε τροχιά πρόκρισης οι Σλοβένοι

Στη Λουμπλιάνα έμελλε να τελειώσει το ρεκόρ με το απόλυτο νικών και του μηδέν παθητικού που διατηρούσε η Πολωνία στον 7ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020. Η Σλοβενία, κάνοντας μια μεστή και ουσιαστική εμφάνιση, έφτασε σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 2-0, η οποία ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και την διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης. Στα μισά του δρόμου, οι Πολωνοί παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου, αλλά πλέον μειώθηκε στους τρεις βαθμούς η διαφορά από την Αυστρία, την οποία αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική δράση των αντιπάλων τους. Η υπεροχή τους «μεταφράστηκε» σε προβάδισμα στο 35’ με τον Στρούνα, ενώ αν ήταν λιγότερο αγχωμένοι, θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερο προβάδισμα στα πρώτα 45 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, που δέχθηκαν το πρώτο τους γκολ στα προκριματικά, δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου και έπρεπε να αλλάξουν πολλά, αν ήθελαν να διευρύνουν το απόλυτο νικών τους στον όμιλο. Στο β’ ημίχρονο, η εικόνα τους βελτιώθηκε κάπως, αλλά όχι τόσο, ώστε να διεκδικήσουν κάτι από το ματς. Μάλιστα, στο 65’ οι Σλοβένοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σπόραρ, ο οποίος είχε και την ασίστ στο πρώτο, αγκαλιάζοντας τη νίκη. Δύο καλές στιγμές με τους Κρικόβιακ (70’) και Μπιέλικ (78’) δεν άλλαξαν τίποτε και έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Εξάσφαιρη η Αυστρία

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη, που την φέρνει στη δεύτερη θέση του ομίλου πέτυχε η Αυστρία, που διέσυρε με σκορ 6-0 την ουραγό Λετονία. Οι γηπεδούχοι έβαλαν νωρίς τις βάσεις, καθώς προηγήθηκαν στο 7’ με τον Αρναούτοβιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Σάμπιτσερ. Στο πρώτο ημίχρονο χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ωστόσο, υπήρχε επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια υψηλά επίπεδα για τους Αυστριακούς, που σκόραραν άλλες τέσσερις φορές και συγκεκριμένα με τους Αρναούτοβιτς (53’ πεν), Στέινμπορς (76’ αυτ.), Λάιμερ (80’) και Γκρέγκοριτς (85’), φτάνοντας στο εντυπωσιακό 6-0.