24 sports

Έκοψε το πρωτάθλημα στην Κοπεγχάχη η Αάρχους!

Δεν είχε νίκη στα playoffs αλλά...

Η Αάρχους είχε εξελιχτεί σε... σάκο του μποξ στα playoffs της δανέζικης Superliga, με το ρεκόρ 0-2-6 σε αυτά να είναι ενδεικτικό.

Μετρώντας μάλιστα και τα ματς για το Κύπελλο, η AGF είχε συμπληρώσει έξι σερί ήττες, συνεπώς όταν η Κοπεγχάγη πήγε να την αντιμετωπίσει εκτός έδρας, φαινόταν πως εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε το διπλό που θα την κρατούσε ζωντανή για τον τίτλο.

Εντούτοις, η Αάρχους... θυμήθηκε ξανά να παίζει μπάλα και νίκησε 3-2 την ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ, πετώντας την εκτός κούρσας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε!

Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Όσκαρσον στο 13', όμως ο τρομερός Έμιλ Μάντσεν ανέτρεψε τα δεδομένα με χατ τρικ (15', 28'), 45+2') μέχρι το ημίχρονο, ρίχνοντας στο καναβάτσο την Κοπεγχάγη...

Ο Όσκαρσον σκόραρε ξανά για να μειώσει στο 80ό λεπτό, ωστόσο δεν υπήρχε γυρισμός για την ομάδα του, που έμεινε στο -4 από τις Μπρόντμπι και Μίντιλαντ.

Μάλιστα, την τελευταία αγωνιστική η πρωταθλήτρια των δύο προηγούμενων ετών θα προσπαθήσει να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από τη Νόρτζελαντ προκειμένου να μην μείνει εκτός των μπαράζ της Ευρώπης...

Όσον αφορά στη μάχη του τίτλου, οι δύο πρωτοπόροι είναι ισόβαθμοι, με την Μπρόντμπι να υπερτερεί της Μίντιλαντ κατά επτά γκολ και να παίρνει σίγουρα το πρωτάθλημα με νίκη στο εντός έδρας ματς με την αδιάφορη Σίλκεμποργκ.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση