«Αυτοχειρία» και υποβιβασμός για Γκινγκάμπ!

Έμεινε στο 1-1 με τη Ρεν και έτσι υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία!

Έγκλημα και... τιμωρία! Ο μοιραίος Τουράμ αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα η Γκινγκάμπ να μείνει στο 1-1 με τη Ρεν και έτσι να χάσει κάθε ελπίδα παραμονής, πέφτοντας στη δεύτερη κατηγορία, για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Το ματς «στράβωσε» νωρίς για την η ομάδα του Γκουβερνέκ, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Σαρ και το 1-0 να μένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Γκινγκάμπ πίεσε, ενώ στο 79’ η Ρεν έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Νιαμσί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 87’ ο Μεντί βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να διατηρήσουν τις ελπίδες παραμονής τους στις καθυστερήσεις, αφού ο Μπενσμπενί έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, ο Τουράμ, ο γιος του παλιού άσου του γαλλικού ποδοσφαίρου, «νικήθηκε» από τον Κούμπεκ στην εκτέλεση του πέναλτι και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.