Ασταμάτητη Φέγενορντ, φουλάρει για τον τίτλο

Επιβλήθηκε 3-1 της Ουτρέχτης και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της

Την πορεία της προς τον τίτλο συνεχίζει ακάθεκτη η Φέγενορντ, η οποία διέλυσε 3-1 την Ουτρέχτη στην 30ή αγωνιστική της Eredivisie.

Παρά το εξουθενωτικό παιχνίδι με τη Ρόμα μεσοβδόμαδα, που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Αρν Σλοτ επιβεβαίωσε την υπεροχή της και συνεχίζει στο +8 από την Αϊντχόφεν τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η Ουτρέχτη, από την άλλη, που αγωνίστηκε με τον Βασίλη Μπάρκα στο τέρμα και τον Τάσο Δουβίκα στην κορυφή της επίθεσης, έμεινε στην έβδομη θέση, στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs για μια θέση στα προκριματικά του Europa Conference League.

Το σκορ άνοιξε στο 15’ ο Σιμάνσκι, με δυνατό σουτ, ενώ ο Χιμένεζ διπλασίασε τα τέρματα στο 54’. Αρχικά, προειδοποίησε στο 51’ με σουτ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι και τρία λεπτά μετά πήρε το ριμπάουντ από επέμβαση του Μπάρκα και έκανε το 2-0.

Στο 66’ ο Δουβίκας είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, που πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 82’ ο Γιάχανμπακς διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με φανταστικό σουτ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 89’ ο Ντοστ .