Αποτέλεσμα σοκ στην Ολλανδία… Φένλο – Άγιαξ 0-13!! (vid)

Πέντε τέρματα και τρεις ασσίστ ο Τραορέ

Απ’ την αρχή του αγώνα ανάμεσα στην Φένλο και τον Άγιαξ όλοι γνώριζαν πως υπήρχε φαβορί και μάλιστα φαβορί που δύσκολα θα σταματούσε στα 1-2 τέρματα, όμως κανείς δεν περίμενε αυτό που έγινε. Ο Άγιαξ σκόρπισε την Φένλο και κέρδισε με 13-0!!!

Ασφαλώς για να έρθει το αποτέλεσμα μέτρησε η κόκκινη κάρτα που είδε η Φένλο στο 52’ της αναμέτρηση όμως το σκορ εκείνη την ώρα ήταν ήδη στο 4-0. Τα υπόλοιπα 9 ήρθαν σε μόλις 38 λεπτά (1 τέρμα ανά 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα!!!!).

Ο MVP του αγώνα ήταν ο Λασινά Τραορέ ο οποίος πέτυχε 5 τέρματα(!) και έδωσε και 3 ασσίστ(!). Από 2 τέρματα πέτυχαν οι Χούντελαρ και Εκελενκαμπ, με τους Τάντιτς, Μπλιντ, Μαρτίνες και Άντονι να συμπληρώνουν τα 13(!!!) τέρματα.

Αυτό μάλιστα ήταν και ρεκόρ μιας και ήταν η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη ομάδα στο Ολλανδικό πρωτάθλημα. Μέχρι τώρα το ρεκόρ το κρατούσε και πάλι ο Άγιαξ που είχε κερδίσει το 1972 τον Φιτέσε με 12-1.