Απέδρασε από την έδρα της Καμπούρ με γκολάρα Γκράβενμπεχ στο 92' ο Άγιαξ!

Σημαντικό διπλό για τον Αίαντα

Μπορεί να πέταξε προβάδισμα δύο τερμάτων και να έφτασε «μια ανάσα» από την γκέλα στην έδρα της Καμπούρ, όμως ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, χάρη σε γκολάρα του κορυφαίου στο ματς Γκράβενμπεχ, στο 92'! Ξανά στο +5 από τη δεύτερη Αϊντχόφεν ο Αίαντας, πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τη Φέγενορντ.

Ο Αίαντας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα στο τρίτο της κιόλας λεπτό, όταν ο Γκράβενμπερχ πίεσε και έκλεψε την μπάλα από τους αμυντικούς, ενώ στη συνέχεια βρήκε με ωραία σέντρα τον Τάντιτς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 0-1 .

Ο Γκράβενμπεχ έβγαλε ακόμα μία ασίστ στο 40', αυτή τη φορά για τον Αλέ να σκοράρει από κοντά για το 0-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν με γκολ του Καλόν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία της άμυνας του Άγιαξ να απομακρύνει. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και να πιέζουν για το τρίτο γκολ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν για το 2-2 στο 79', με τον Γιούστεν, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα.

Και εκεί που όλα έδειχναν γκέλα για τον Άγιαξ, ήρθε ο Γκράβενμπεχ στο 92' για να σκοράρει ένα απίθανο γκολ με μακρινό σουτ, χαρίζοντας στην ομάδα του μια σημαντικότατη νίκη!

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση