Έφυγε αλώβητη από την Τσεχία η Αλβανία

Η Πολωνία δυσκολεύτηκε κόντρα στα Νησιά Φερό

Η ομάδα του Σιλβίνιο αμυνόταν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης που διεξήχθη στην «Fortuna Arena» της Πράγας και παρότι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 56ο λεπτό, ισοφάρισε με φανταστικό γκολ του Μπαϊράμι, στη μοναδική τελική προσπάθεια που δημιούργησε!

Η Τσεχία ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά έφτιαξε μόνο μία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σούτσεκ στο 25’, πριν της ακυρωθεί για οφσάιντ μέσω VAR, ένα γκολ που πέτυχε ο Πρόβοντ στο 48’. Τελικά, οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα στο 56’ με σκόρερ τον Τσέρνι, ενώ η Αλβανία ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ του Μπαϊράμι στο 66’. Μέχρι και το φινάλε η Τσεχία πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό 1-1.

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς για τον 5ο όμιλο, η Πολωνία του Φερνάντο Σάντος δυσκολεύτηκε πολύ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τα Νησιά Φερόε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του συνήθη υπόπτου, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, στην «τελική ευθεία» της αναμέτρησης. Ο σταρ της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που δόθηκε μετά από χέρι αμυντικού, ενώ στο 83’ βρήκε ξανά δίχτυα, «κλειδώνοντας» το τρίποντο για την εθνική του!

Για την Πολωνία βασικός αγωνίστηκε ο Κεντζιόρα του ΠΑΟΚ, ενώ ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ μπήκε ως αλλαγή στο 80ό λεπτό.