Ας περάσει ο επόμενος

Καθάρισε την πρόκριση η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ καθάρισε από το πρώτο ματς την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, επικρατώντας με 1-5 μέσα στο «Αμμόχωστος» σε βάρος της Αλκής.

Τυπικής διαδικασίας ο επαναληπτικός της ερχόμενης εβδομάδας χάρη στην ευρεία νίκη που πήραν οι «γαλαζοκίτρινοι» με τα γκολ των Μαέ (2), Γκοντάλ, Παντελή και Δημήτρη Αβραάμ.

Το παιχνίδι
Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 0-2, χάρη στα πρώτα φετινά γκολ των Γκοντάλ και Παντελή σε 9’ και 18’ αντίστοιχα. Η Αλκή, που είχε κι αυτή τη δική της καλή στιγμή ενδιάμεσα (με τον Κωνσταντίνου) στο 13’, κατάφερε να μειώσει στο 28’ με τον Βαλέντε, ο οποίος στο 36’ είχε άλλη μια καλή στιγμή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή στιγμή για την Αλκή (στο 49’ με τον Κωνσταντίνου), όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΛ. Ο Γερολέμου έστειλε προειδοποιητική βολή στο δοκάρι στο 57’ και δύο λεπτά αργότερα ο Μαέ σκόραρε από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Τεϊσέιρα. Στο 69’ ο Γερμανός χρίστηκε ο ίδιος σκόρερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ ακόμα παραπάνω, ενώ στο 83’ ο Μαέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αλκή: Παναγή, Γιαννούτσος, Μανώλη, Παχίπης, Βαλέντε (67’ Τοούλας), Αντριάνο (84’ Χρυσού), Κωνσταντίνου, Τζεάντρο, Μουνιόθ, Ρεγκάκος, Μποτσίνο (55’ Φώτη).

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ (61’ Μεντόγεβιτς), Ράσο, Γουήλερ, Γκαστανιάγα, Αντάμοβιτς (65’ Ζντραβκόβσκι), Γερολέμου, Αντωνίου, Παντελή (71’ Αβραάμ), Μαέ.

Σκόρερ: Βαλέντε 28’ / Γκοντάλ 9’, Παντελή 18’, Μαέ 59’-83’, Τεϊσέιρα 69’

Κίτρινες κάρτες: Βαλέντε / Γουήλερ, Αντάμοβιτς

Διαιτητής: Αναστάσης Αναστάση

Κύπελλο: Τελευταία Ενημέρωση