Κύπελλο: Άγχος και πρόκριση για Ακρίτα και Καρμιώτισσα!

Μπορεί να αγχώθηκαν οι ομάδες της Α' Κατηγορίας όμως προκρίθηκαν.

Με δύο αγώνες συνεχίστηκε η δράση στην πρώτη φάση του Κυπέλλου. Ακρίτας και Καρμιώτισσα πήραν δύσκολες προκρίσεις απέναντι σε Ομόνοια 29Μ και Κρασάβα ΕΝΥ Ύψωνα.

Ο Ακρίτας Χλώρακας υποδέχτηκε στο "Στέλιος Κυριακίδης" στις 17:00 την Ομόνοια 29Μ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 και να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Το "χρυσό" γκολ πέτυχε ο Άμπραχαμ Γκονζάλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 84'. Η Ομόνοια 29Μ στάθηκα πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, είχε τις ευκαιρίες της, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ακρίτας δυσκολεύτηκε να απειλήσει, δεν έπιασε ψηλά σημεία απόδοσης, όμως στο τέλος πέτυχε το γκολ και πήρε την ουσία, που ήταν η πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών πήρε την πρόκριση με 3-2 εντός έδρας εις βάρος της ΕΝΥ Κρασάβα Ύψωνα σε ένα δύσκολο ματς, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται πολύ καλά και να προηγούνται με 1-0, να ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι και μετά να ανατρέπουν το παιχνίδι. Όμως η ομάδα του Ύψωνα ισοφάρισε ξανά για να έρθει ο Ελ Αλουχί να σκοράρει το τελικό 3-2 στο 85' και να χαρίσει την πρόκριση στην Καρμιώτισσα.

Το 24sports σας μετέφερε ζωντανή ενημέρωση από την εξέλιξη των αγώνων.

17:00 Ακρίτας-Ομόνοια 29Μ 1-0

Τέλος αγώνα. Νίκη για τον Ακρίτα και πρόκριση στον επόμενο γύρο.

90+6 μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ, σουτ του Κονομή, μεγάλη απόκρουση του Βινσεντίνι, με την μπάλα να ακουμπά και στο δοκάρι.

89' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Πιέζει μπροστά η Ομόνοια 29Μ για να ισοφαρίσει.

84' Γκολ 1-0 ο Ακρίτας με τον Άμπραχαμ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

83' Πέναλτι για τον Ακρίτα. Ο διαιτητής έδωσε παράβαση για πάτημα του Σπύρου στον Παουγκέν.

75' Αλλαγές και για τον Ακρίτα, Βαράντα στη θέση του Γαβριήλ και ο Παουγκέν στη θέση του Ραμίρες.

73' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ, Αβραάμ και Σταύρου εκτός, μέσα οι Κονομής και Σπύρου.

70΄ Εκτός γηπέδου ο Αβραάμ της Ομόνοιας 29Μ λόγω τραυματισμού.

63' Πιέζει ο Ακρίτας και ψάχνει το γκολ, χωρίς να καταφέρει όμως να φτιάξει την μεγάλη φάση.

58' Κίτρινη κάρτα στον Άμπραχαμ σε φάουλ εκτός περιοχής.

53' Κίτρινη κάρτα στον Λίλλη

50' Θέλει να μπει δυνατά η Ομόνοια 29Μ στο δεύτερο μέρος.

47' Μεγάλη ευκαιρία της Ομόνοιας 29Μ, ο Αντωνίου σε τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα έξω.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

Δύο αλλαγές για Ομόνοια 29Μ, εκτός Κύπρου και Σοφοκλέους, μέσα ο Βασιλείου και ο Αντωνίου. Μία αλλαγή για Ακρίτα. Μέσα ο Δημοσθένους.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, μέτριο παιχνίδι, αμύνεται πολύ καλά η Ομόνοια 29Μ και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ο Ακρίτας ανέβασε ρυθμούς μετά το 30', όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα, σουτ του Γαβριήλ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη φάση του αγώνα

44' Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

40' Σουτ του Γαβριήλ, μάζεψε ο Παπαστυλιανού.

35' Γυροφέρνει ο Ακρίτας έξω από την μεγάλη περιοχή της Ομόνοιας 29Μ.

30' Ανέβηκε ο Ακρίτας όμως δεν βρίσκει τη μεγάλη φάση στο ματς για να απειλήσει.

25' Καλύτερη η Ομόνοια 29Μ στα πρώτα 25 λεπτά. Δεν είναι ικανοποιημένος ο Μπαντία από την ομάδα του.

20' Εκτέλεση φάουλ τυ Σαραβάνια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

17' Σουτ του Εράσο η μπάλα έξω, πρώτη ευκαιρία για τον Ακρίτα.

15' Η πρώτη ευκαιρία στο ματς και είναι για την Ομόνοια 29Μ. Απευθείας εκτέλεση του Σοφοκλέους, δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ ο Βινσεντίνι.

9' Φάουλ για την Ομόνοια 29Μ, εκτέλεσε ο Σταύρου, όμως Μάζεψε ο Βινσεντίνι

5' Χωρίς την μεγάλη φάση στα πρώτα πέντε λεπτά.

1' Έναρξη αγώνα.

Εντεκάδες:

Α. Χλώρακας (Ν. Μπαντία): Βινσεντίνι, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φουριέλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Σαραβάνια, Πική, Αραούχο

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παουγκέν, Ντράμε, Κονέ, Ντα Σίλβα, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Αλεκσίεφ, Σάντος, Βάσου, Καραγιάννης.

Ομόνοια 29Μ (Α.Μακρίδης): Παπαστυλιανού, Ιωάννου, Φοινίρης, Λίλλης, Φιλίππου, Αβραάμ, Φώτη, Κύπρου, Σταύρου, Σοφοκλέους, Κονομής.

Στο πάγκο: Μιχαήλ, Μαυραντώνης, Σπύρου, Κονομής Π., Φροξυλιάς, Αντωνίου, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Ματθαίου, Βασιλείου, Μιχαήλ, Δημητρίου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

18:00 Καρμιώτισσα-Κρασάβα ΕΝΥ Ύψωνα 3-2

90' Τέλος αγώνα πρόκριση για την Καρμιώτισσα.

87' Προσπαθεί για την ισοφάριση η ομάδα του Ύψωνα.

85' Γκολ και 3-2 η Καρμιώτισσα με τον Ελ Αλουχί με σουτ να σκοράρει.

80' Ψάχνει το γκολ η Καρμιώτισσα.

73' Κεφαλιά του Κουλιμπαλί, η μπάλα πέρασε έξω.

71’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούρις, βγήκε η άμυνα από την ομάδα του Ύψωνα.

65' Πιέζει η Καρμιώτισσα για το τρίτο γκολ.

58' Ο Τάντι στην θέση του Τζανακάκη

56' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Κουλιμπαλί από δεξιά να δίνει στον Αβραάμ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βγήκε κόρνερ έπειτα από κόντρα.

55' Άμεση απάντηση από την ομάδα του Ύψωνα. Ο Λέκο ισοφαρίζει σε 2-2.

52' Γκολ η Καρμιώτισσα με Κουλιμπαλί και πάλι.

47' Κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο. Μπεν Σαλάμ και Ελ Αλουχί στις θέσεις των Ποστάσκι και Χουσμπάουερ.

Τέλος ημιχρόνου στο 1-1.

44' Γκολ η Καρμιώτισσα με τον Κουλιμπαλί και ισοφαρίζει.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μοροζίουκ.

40' Πιέζει ψηλά η Καρμιώτισσα για την ισοφάριση.

35' Αμύνεται καλά η Κρασάβα ΕΝΥ Ύψωνα και κρατά το υπέρ της σκορ.

30' Προσπαθεί να βγάλει αντίδραση η Καρμιώτισσα.

23' Γκολ η Κρασάβα ΕΝΥ και 0-1! Ο Καρασάουσκς ανοίγει το σκορ. Ο Λετονός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Λουκόφ και σκόραρε για την ομάδα του.

22’ Μακρινό σουτ ο Καρασάουσκς, η μπάλα κατέληξε έξω.

14’ Κίτρινη κάρτα στον Χάνσεν

13’ Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί για φάουλ στον Ταράσοφς

11' Σουτ από τον Κουλιμπαλί μέσα από την μικρή περιοχή, απέκρουσε ο Κόβατς

10' Πιέζει ψηλά η Καρμιώτισσα που ψάχνει το γρήγορο γκολ.

6' Σουτ του Τζανακάκη, μάζεψε ο Κόβατς.

1' Έναρξη αγώνα

Καρμιώτισσα: Λουκόφ,Σελούτσκα, Ποστάσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Τζανακάκης, Αγγελή, Ντούρις, Νεοφύτου

Κρασάβα ΕΝΥ Διγενή Ύψωνα: Κόβατς, Χαραλάμπους, Ευσταθίου, Παχίπης, Λέκο, Μπούτνικ, Μορόζιουκ, Καρασάουσκς, Χάνσεν, Ταράσοφς, Λουκά Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης