ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια: Διπλό «κτύπημα» και πράσινη η «κούπα»!

Το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στο Futsal, πήγε στην Ομόνοια

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έδωσαν μία δυνατή «μάχη» με στόχο τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο Futsal, τον οποίο «σήκωσαν» οι «πράσινοι» έστω και δύσκολα (1-2) μέσα στο παρκέ του «Ελευθερία».

Οι τυπικά γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στο ξεκίνημα με τους: Ψηλογένη, Ομήρου, Σοροκάπα, Σκαρπάρη, Ραφίνια, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν αρχικά με τους: Σκαμπύλη, Φελίπε, Τόρες, Ελ Κέμπε και Ιωάννου.

Το παιχνίδι κινήθηκε σε σχετικά χαμηλό αριθμό, με το «τριφύλλι» να παίρνει προβάδισμα νωρίς (16΄) με το σουτ του Στυλιανού, ένα τέρμα που διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα. Οι περσινοί πρωταθλητές προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με τον Σοροκάπα που έχασε ευκαιρίες, ωστόσο, δε σημάδεψε εστία, ενώ και ο Σκαμπύλης έκανε σημαντικές αποκρούσεις.

Το δεύτερο μέρος, ήταν ρυθμικό, με τους τυπικά γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση, όμως ο Τόρες (28΄) είχε διαφορετική άποψη, «γράφοντας» το 0-2, ύστερα από λάθος του Κουλουπά. Στη συνέχεια και ως το φινάλε, ο ΑΠΟΕΛ «πάλεψε» για κάτι καλύτερο, έπαιξε με Flying Goalkeeper, όμως δε κατάφερε κάτι σπουδαίο, μειώνοντας μόνο με τον Σκαρπάρη (38΄) από τη θέση του πέναλτι. Ο ίδιος φουτσαλιστής απείλησε ξανά, όμως δε βρήκε στόχο, με το 1-2 να καταγράφεται ως τελικό σκορ.

Η Ομόνοια πήρε το Super Cup, μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά, και επιθυμεί να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος, μία «κούπα» που την περσινή χρονιά πήρε ο ΑΠΟΕΛ.

Διαιτητές: Μιχάλης Χριστοφίδης, Γιάγκος Γιάγκου
Τρίτος διαιτητής: Σταύρος Χατζηπαναγής
Χρονομέτρης: Λούκας Πολυκάρπου
Παρατηρητής: Μάριος Σταμάτης.

Η ανακοίνωση της ποδοσφαιρικής Ομόνοιας:

«Τον πρώτο τίτλο της σεζόν πανηγύρισε απόψε η ομάδα φούτσαλ του Συλλόγου μας! Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ, στο παιχνίδι του Σούπερ Καπ, με 2-1 και σήκωσε το τρόπαιο! Συγχαρητήρια λεβέντες».

Η ενημέρωση της ΚΟΠ:

Η Ομόνοια Λευκωσίας κατέκτησε απόψε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο Futsal. Στον αγώνα που έγινε στην αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία, για το Super Cup, νίκησε με 2-1 τον ΑΠΟΕΛ. Το σκορ άνοιξε για την Ομόνοια στο 5ο λεπτό ο Χρίστος Στυλιανού και στο 28ο λεπτό ο Φρέϊτας πέτυχε το 2-0. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο 38ο λεπτό με πέναλτι του Σκαρπάρη.

Μετά τη λήξη του αγώνα έγινε η απονομή στους νικητές από τον Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ Ανθούλη Μυλωνά. Με τη στήριξη της Ομοσπονδίας ο αγώνας μεταδόθηκε απευθείας από τη Cytavision.

ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Ομήρου, Μόσνα, Σκαρπάρης, Μπουένο (Κόνιαλης, Κουλλούπα, Δημητρίου, Ιακώβου, Βασιλείου, Τσίτσος, Περικλέους).
ΟΜΟΝΟΙΑ: Σκαμπύλης, Ιωάννου, Φρέϊτας, Τόρες, Ελ Κέββε (Κ. Στυλιανού, Χρ. Στυλιανού, Λακκούφης, Κ. Ιακώβου, Σκουφάρης, Σάββα).