Συντριβή... πανωλεθρία και Ρωσικό πάρτι στην πλάτη μας

Έκαναν ό,τι ήθελαν οι Ρώσοι

Για ακόμη μια φορά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και γνώρισε την συντριβή απ' την Ρωσία με 6-0. Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 1-0, όμως το δεύτερο 45λεπτο ήταν ένα πάρτι της Ρωσίας με καλεσμένους... εμάς. Μια από τις μεγαλύτερες συντριβές που γνωρίσαμε ποτέ. Τα τέρματα των Ρώσων σημείωσαν οι Έροκιν (4', 87'), Σμόλοφ (55'), Μοστοβόι (56'), Σουτορμίν (62') και Ζαμπολότνι (82').

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν να πιέζουν το αντιπροσωπευτικό μα συγκρότημα από τις πρώτες στιγμές του αγώνα. Η πίεση επέφερε καρπούς καθώς μετά από γύρισμα από τα δεξιά οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν να καθαρίσουν την φάση με τον Έροκιν να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία με τον Δημητρίου να είναι εξουδετερωμένος κάνοντας το 1-0 για την Ρωσία στο 4’.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, ενώ η Εθνική μας προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των αντιπάλων για να κλέψει την μπάλα και να βγει γρήγορα στην κόντρα.

Στο 16’ ο Έροκιν βρέθηκε έξω από την περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δημητρίου και κατέληξε άουτ. Για περίπου ένα δεκαπεντάλεπτο καμιά ομάδα δεν απείλησε την άλλη με τους Ρώσους να κρατούν περισσότερο την μπάλα και την ομάδα μας να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Στο 31’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε καλές προϋποθέσεις να απειλήσει την εστία του Σαφόνοφ όταν μετά από καλή συνεργασία Πιέρου και Παπουλή ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ καθώς ο Ντίβεφ έπεσε με τάκλιν και δεν του επέτρεψε να τελειώσει τη φάση. Στο 39’ ήταν σειρά της Ρωσίας να απειλήσει. Ο Τερέχοφ έκανε το γύρισμα και ο Έροκιν έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Δημητρίου. Στο 42’ ο Μοστοβόι βγήκε τετ-α-τετ με τον Δημητρίου με τον τελευταίο να του λέει όχι και να αποτρέπει την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά.

Η καλύτερη στιγμή της Εθνικής μας ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κων/νος Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά με τον Σαφόνοφ να πραγματοποιεί μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Β’ Ημίχρονο

Καλά μπήκε η Εθνική μας στην επανάληψη καθώς στο 50’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κάστανο ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαφόνοφ. Αυτή η φάση ήχησε σαν καμπανάκι στα αυτιά των Ρώσων οι οποίοι μέσα σε επτά λεπτά πέτυχαν τρία γκολ με τους Σμόλοφ (55’), Μοστοβόι (56’) και Σούτορμιν (62’).

Πιο συγκεκριμένα στο 55’ μετά από λάθος του Λαϊφη ο Μίρατσουκ μπήκε στην περιοχή πάσαρε στον Σμόλοφ ο οποίος με προσποίηση «έριξε» τον Δημητρίου και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία. Στο επόμενο λεπτό ο Μοστοβόι πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και με πλασέ έγραψε το 3-0, ενώ στο 62’ και μετά από μπαλιά και φάση διαρκείας στην περιοχή με διώξιμο του Σωτηρίου στη γραμμή, ο Σούτορμιν κέρδισε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Δημητρίου.

Οι ποδοσφαιριστές μας έδειχναν να τα έχουν χαμένα και δεν μπορούσαν να ανακόψουν τις προσπάθειες των Ρώσων οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί. Ο δείχτης του σκορ θα μπορούσε εύκολα να ανέβει ακόμη πιο ψηλά, κάτι το οποίο έγινε στη συνέχεια.

Στο 82’ ο Ζαμπολότνι βρέθηκε στην περιοχή μας και με δυνατό σουτ έγραψε το 5-0, με το κερασάκι στην τούρτα να έρχεται στο 87’ απ’ τον παίχτη που είχε ανοίξει το σκορ, τον Έροκιν, με ακόμη ένα κοντινό πλασέ εντός περιοχής.

Γενικότερα το δεύτερο ημίχρονο, πέραν των πέντε λεπτών, ήταν ένα μεγάλο Ρωσικό πάρτι το οποίο είχε «καλεσμένους» εμάς. Και στην τελική οι Ρώσοι πέρασαν πολύ καλά…

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Ρωσία (Βαλερί Κάρπιν): Σαφόνοφ, Σουτόρμιν, Ντιβέεφ, Οσιπένκο, Τερέκοφ, Ερόκιν, Γκολόβιν (57′ Ζόμπνιν), Φομίν (68′ Γκλεμπόφ), Μίραντσουκ, Μοστοβόι (70′ Ιόνοφ), Σμολόφ (57′ Ζαμπολότνι).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Δ. Δημητρίου, Ψάλτης (46′ Μ. Δημητρίου), Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Λαΐφης, Ιωάννου, Τζιωνής (68′ Μάμας), Αρτυματάς, Κάστανος (83′ Αντωνιάδης), Παπουλής (83′ Σπόλιαριτς), Π. Σωτηρίου (74′ Κακουλλής).

Σκόρερ: Έροκιν (4' , 87'), Σμόλοφ (55'), Μοστοβόι (56'), Σούτορμιν (62') Ζομπολότνι (82') /-