Κύπρος - Μαυροβούνιο 0-2: Μπήκε και (μας) «καθάρισε» ο Γιόβετιτς

Δεν τα κατάφερε να μπει με το δεξί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Το πάλεψε για ένα ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αλλά στην επανάληψη υπέκυψε στην ανωτερότητα των Μαυροβουνίων, χάνοντας με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι του Nations League .

Οι διεθνείς μας, είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κρατώντας μπάλα δημιουργώντας μερικές καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μιγιάτοβιτς. Στην επανάληψη, λίγο η είσοδος του Γιόβετιτς, λίγο η κούραση και λίγο η απειρία, έδωσαν στο Μαυροβούνιο μια δίκαιη νίκη.

Παρά την ήττα, μπορούν να κρατηθούν και κάποια θετικά, όπως τη θέληση που έδειξαν οι νεαροί που επέλεξε ο Βάλεμ. Ας μην ξεχνάμε πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, βρίσκεται σε μια «αναδιάρθρωση», μιας και έχουν γίνει αρκετές αλλαγές το τελευταίο διάστημα.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου ξεχώρισε από την όρεξη που παρουσίασαν οι δυο ομάδες για να παίξουν ποδόσφαιρο. Οι νεαροί του Γιόχαν Βάλεμ, στάθηκαν όχι μόνο με αξιοπρέπεια στον αγωνιστικό χώρο αλλά έλεγχαν για μεγάλο διάστημα των πρώτων σαρανταπέντε τη μπάλα. Μόλις στο 4’, μετά από καλή ενέργεια του Χριστοφή από τα δεξιά, έκανε το γέμισμα στη περιοχή με τον Ηλία να χάνει το κοντρόλ και την ευκαιρία να πλασάρει τον Μιγιάτοβιτς. Στο 10’, ο Μπεσιρά, ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα στο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του με τη κεφαλιά του να περνά εκατοστά δίπλα από την εστία του Κυριακίδη. Στο 19’, ο Τζιωνής με όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από μακριά με τον κήπερ του Μαυροβουνίου, να αποκρούει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Ήταν σε γενικές γραμμές ένα πρώτο ημίχρονο, γεμάτο μικρές καλές στιγμές από τις δυο ομάδες, αλλά χωρίς ουσία μπροστά από τις δυο εστίες.

Β’ ημίχρονο

Κάπως μουδιασμένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με το Μαυροβούνιο να είναι η ομάδα που κινούσε τα νήματα. Η είσοδος του Γιόβετιτς στον αγωνιστικό χώρο από τον Χατζίμπεγκιτς, έδωσε μια άλλη επιθετική νότα στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Η πρώτη καλή στιγμή έφτασε στο 53’, όταν ο Γιόβετιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Μαυροβούνιοι, κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους στο 60’ της αναμέτρησης. Ο Ρασμπόποβιτς, κατάφερε να πατήσει περιοχή από τα δεξιά όπου χωρίς το κατάλληλο μαρκάρισμα έδωσε στον Γιόβετιτς, που σκόραρε χωρίς κανένα πρόβλημα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έφτασε πολύ κοντά στο να φέρει τον αγώνα στα ίσα στο 70’. Ο Λοΐζου έδωσε στον Τζιωνήμε μια έξοχη κάθετη πάσα αλλά το τελείωμα του ήταν κακό. Οι Μαυρβούνιοι, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και πάλι με τον Γιόβετιτς. Ο άσος της Μονακό έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να χτυπά στο κεφάλι του Καρώ και να καταλήγει στην εστία του Κυριακίδη. Ο νεαρός κήπερ των πρασίνων θα μπορούσε να αποτρέψει το τέρμα.