Κύπρος-Σκωτία: Κάνει φτερά η τρίτη θέση… (vid)

Παρά την καλή εμφάνιση, η Εθνική μας γνώρισε την ήττα στο ΓΣΠ με 1-2

Η Εθνική μας προσπάθησε όμως τελικά δεν τα κατάφερε. Η τύχη δεν ήταν με το μέρος της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την εντός έδρας ήττα από την Σκωτία με 1-2. Αν μετρούσε το γκολ του Εφραίμ στο 6’ που κακώς δεν είδε ο διαιτητής πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή, τότε πολύ πιθανόν θα μιλούσαμε για εντελώς διαφορετικό αγώνα.

Από το ματς αυτό σίγουρα θα μας μείνει το εξαιρετικό γκολ του Γιώργου Εφραίμ στο 48’. Οι ποδοσφαιριστές της Σκωτίας ήταν πολύ αποτελεσματικοί και κατάφεραν να αποδράσουν από τη Λευκωσία με το τρίποντο.

Α’ Ημίχρονο

Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από όμορφο συνδιασμό ο Εφραίμ έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια χτύπησε στο έδαφος. Η επαναληπτική προβολή έδειξε την μπάλα να έχει περάσει την γραμμή, συνεπώς η Κύπρος στο 6’ έπρεπε να προηγηθεί στο σκορ.

Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε και στο 12’ κεφάλι στο σκορ πήρε η Σκωτία. Ο Κρίστι έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά και επιχείρησε ένα πολύ όμορφο πλασέ με το αριστερό πόδι. Η μπάλα πήγε στο αριστερό παραθυράκι και ο 24χρονος ακραίος επιθετικός της Σέλτικ πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ.

Στο 22’ ο Εφραίμ εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλή θέση με σέντρα, ο Πιέρος έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε σε κόρνερ. 4 λεπτά αργότερα στο 26’ ο Πιέρος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή το οποίο όμως απόκρουσε ο Μάρσαλ.

Η Σκωτία έκανε νέα φάση στο 27’ όταν ο σκόρερ Κρίστι επιχείρησε ακόμα ένα σουτ, με τον Πάρντο όμως αυτή τη φορά να μπλοκάρει. Στο 30’ η κεφαλιά του Μακ Κίνα κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.

Στο 37’ ο Πάλμερ έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Κούσουλο και πήγε κόρνερ.

Στο 42’ ο Καρώ αποχώρησε αναγκαστικά από τον αγώνα και τη θέση του πήρε ο Γρηγόρης Κάστανος. Στις καθυστερίσεις ο Μπεν Σιμόν αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Β’ Ημίχρονο

Στο 48’ η Εθνική μας ισοφαρίζει σε 1-1 με τρομερό γκολ από τον Γιώργο Εφραίμ! Μετά από φάουλ που εκτελέστηκε από τον Κάστανο, από σπόντα κατέληξε η μπάλα στον Εφραίμ που με κεραυνό εξ επαφής την έστειλε στο παραθυράκι! Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Δυστυχώς στο 53’ η Σκωτία πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με όμορφο πλασέ του Μακ Γκίν εντός περιοχής. Παρά τον ενθουσιασμό στο γρήγορο γκολ στο Β μέρος, δεν καταφέραμε να κρατήσουμε λίγο το σκορ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο στο 69', όταν μετά από την σέντρα του Δημητρίου ο Κωστή έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μάρσαλ. Τόσο κοντά που κάποιοι στο γήπεδο φώναξαν γκολ.

Στο 77’ ο Σπόλιαριτς έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μάρσαλ που μπλόκαρε εύκολα. Το σουτ του Θεοδώρου στο 81’ πέρασε για λίγο έξω.

Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο στο 93’ να φύγει με τον βαθμό, όταν το σουτ του Παπουλή από κοντά να πάει πάνω από τα δοκάρια! Στο 94’ η απευθείας εκτέλεση φαουλ του Κάστανου πέρασε λίγο έξω.

Διακρίθηκε: Ο Γιώργος Εφραίμ ήταν ιδιαίτερα κινητικός και έπρεπε να χρηστεί σκόρερ στη φάση στο 6ο λεπτό. Τελικά το έκανε στο 48΄με εντυπωσιακό τρόπο. Πολύ καλός επίσης ήταν και ο Παπουλής, όπως και ο Κωστή. Από πλευράς Σκωτίας ο Κρίστι έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, ενώ ο Μακ Γκίν απόδειξε γιατί αγωνίζεται στην Πρέμιερ Λιγκ.

Κοουτσάρισμα:

Ραν Μπεν Σιμον (Κύπρος): Με 3-5-2 ξεκίνησε τον αγώνα. Μετά το γκολ της Σκωτίας και με την είσοδο του Κάστανου το γύρισε σε 4-4-2. Η Εθνική ήταν αρκετά αρκετά καλή σε γενικές γραμμές.

Στιβ Κλάρκ (Ρωσία): 4-3-3 για την Σκωτία. Ευτύχισε να σκοράρει πρώτη και αυτό την βοήθησε σημαντικά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Κύπρος: Πάρντο, Καρώ(42' Κάστανος), Ιωάννου, Μερκής, Δημητρίου, Εφραίμ(74' Σπόλιαριτς), Κυριάκου(76' Θεοδώρου), Σωτηρίου, Κούσουλος, Παπουλλής, Κωστή

Σκωτία: Μαρσάλ, Πάλμερ, Τέιλορ, Τζάκ, Γκάλαχερ, Μακ Κίνα, Φόρεστ(72' Μπούρκ), Μακ Γκίν, Νέισθμιθ(62' Μακ Μπέρνι), Μακ Γκρέγκορ, Κρίστι(92' Ντεβλίν)

Σκόρερς: 48' Εφραίμ/12' Κρίστι, 53' Μακ Γκίν

Κίτρινες Κάρτες: Δημητρίου/Μακ Γκρέγκορ, Μακ Κίνα, Μακ Γκίν, Τέιλορ