Η Μάλτα μάς έστειλε για… σκωτσέζικο ντους!

Ψυχρολουσία στο 90’ + 8 για την Εθνική Κύπρου που έχασε τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια της

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Τραγικό φινάλε και οδυνηρό αποτέλεσμα για την Εθνική μας, η οποία μέχρι το 98’ είχε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Μάλτα, η οποία όμως ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ντεγκάμπριελ.

Πιο συγκεκριμένα, σε παιχνίδι έγινε στο ΑΕΚ Αρένα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξήλθε ισόπαλο 2-2 με τη Μάλτα. Άνοιξε το σκορ ο Παπουλής (6’), ισοφάρισε ο Μούσκατ (53’)… ο Πιέρος (80) έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα μας και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα επιστρέψουμε στις νίκες, ο Ντεγκάμπριελ ισοφάρισε, μετά από μια στιγμή αδράνειας.

Οι διεθνείς μας το πάλεψαν για τη νίκη, με την αποφασιστικότητα για νίκη να τους διακρίνει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κακά μας διαστήματα και έφυγαν από τη Λάρνακα με βαθμολογικό όφελος.

Από πέντε βαθμούς μετράνε πλέον οι δύο ομάδες, ωστόσο η Εθνική μας βρίσκεται στην τελευταία θέση, αφού μειονεκτεί έναντι της Μάλτας…

Α’ Ημίχρονο

Με το μαχαίρι στα δόντια άρχισαν τον αγώνα οι διεθνείς μας ποδοσφαιριστές, στα μάτια των οποίων έλαμπε η θέληση για νίκη.

Ο Νίκος Κωστένογλου ζήτησε από τους παίκτες του να πιέζουν ψηλά, μια επιλογή που εκ του αποτελέσματος δικαίωσε τον Ελλαδίτη, αφού με αυτόν τον τρόπο προήλθε το μοναδικό τέρμα του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 6’ της αναμέτρησης, οι διεθνείς μας έκλεψαν την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή, με τον Χάμπο να δίνει στον Παπουλή, ο οποίος με ένα υπέροχο πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Όσον αφορά στους φιλοξενούμενους, στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, χωρίς να μπορούν να κρατήσουν την μπάλα, ωστόσο από ένα σημείο και έπειτα ισορρόπησαν σε αυτό το κομμάτι.

Παρά το γεγονός όμως ότι οι Μαλτέζοι κέρδισαν μέτρα, οι διεθνείς μας ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι σημειώνοντας συνολικά πέντε τελικές έναντι μια του αντιπάλου τους, μετά από πλασέ του Κρετς. Ο Μιχαήλ όμως ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε.

Από πλευράς της Εθνικής μας, ξεχωρίζουν τα δύο άστοχα σουτ που επιχείρησαν εκτός περιοχής οι Ιωάννου και Χάμπος, όπως και μια αδύναμη κεφαλιά του Πιέρου, με τον αντίπαλο κίπερ να μπλοκάρει με ευκολία.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, το οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι στη μεγαλύτερη του διάρκεια είχε αρκετά καλό ρυθμό.

Β’ Ημίχρονο

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης εκείνοι που πίεσαν ψηλά ήταν οι Μαλτέζοι, γεγονός που απέφερε καρπούς για τους ίδιους, αφού μετά από πίεση τους… ήρθε το κόρνερ, από το οποίο προέκυψε και το γκολ του Μούσκατ. Ο Μαλτέζος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Οι διεθνείς μας όμως δεν τα έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και όλα να δείχνουν πιθανά.

Σημειώνουμε επίσης ότι η πρώτη τελική για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε στο 50’, με άστοχη κεφαλιά του Λοίζου εντός περιοχής, μετά και από σέντρα του Δημητρίου.

Στο 72’ οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ανατροπή, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πισάνι, ο Μιχάηλ ακούμπησε την μπάλα και αυτή σταμάτησε στο αριστερό μας δοκάρι.

Εκεί που οι Μαλτέζοι έδειχναν να είναι πιο επικίνδυνοι, ο Χάμπος απείλησε με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Μπονέλο κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Εθνική μας πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με γκολ του Πιέρου. Η φάση άρχισε μετά από παλικαρίσια ενέργεια του Κάστανου, ο οποίος παρά το γεγονός ότι του έγινε φάουλ έδωσε στον Κακουλή, που με την σειρά του έκανε υπέροχη ενέργεια, «άδειασε» τον αντίπαλο αμυντικό και σούταρε… αναγκάζοντας τον Μπονέλο να αποκρούσει με δυσκολία. Η μπάλα έφτασε στον Πίττα, ο οποίος εντός περιοχής έδωσε στον Πιέρο, που από κοντά έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, ενώ οι διεθνείς μας έδωσαν έμφαση στο να μην δεχθούν γκολ.

Παράλληλα, αξίζει αναφοράς πως ο διαιτητής έδειξε εφτά λεπτά ως καθυστερήσεις, χρόνος που κρίνεται υπερβολικός.

Εκεί λοιπόν που όλα έδειχναν πως θα πάρουμε τη νίκη, οι Μαλτέζοι κέρδισαν φάουλ λίγα μέτρα εκτός περιοχής, με τον Ντεγκάμπριελ ανενόχλητος εντός περιοχής να παίρνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

Σίγουρα πρόκειται για ένα κακό αποτέλεσμα, ενώ ο τρόπος που ήρθε η ισοφάριση προκαλεί ακόμη μεγαλύτερη πικρία.

Highlight: Η αδράνεια μας στις στημένες φάσεις, από όπου προέκυψαν και τα δύο γκολ της Μάλτας.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (85' Παναγιώτου), Χάμπος (78' Γκόγκιτς), Πιέρος, Ανδρέου (78' Πίττας), Παπουλής (85' Παναγιω΄του), Κ.Σωτηρίου, Λοΐζου (60' Κακουλής), Κάστανος.

Μάλτα: Μπονέλο (82' Γκαλέα), Καμενζούλι, Μποργκ (57' Σο), Κρετς (70' Ντεγκάμπριελ), Μοντεμπέλο, Μπονγκ (70' Ντίμεχ) Πέπε, Τέουμα, Ατάρτ, Μούσκατ, Καρουάνα (46' Πισάνι).

Σκόρερ: 6' Παπουλής, 80' Πιέρος / 53' Μούσκατ, 98' Ντεγκάμπριελ.

Κίτρινες: 58' Δημητρίου, 90' Πιέρος / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Dennis Higler.