Εθνική Κύπρου: «Έμφραγμα»... (vid)

Η ομάδα του Κωστένογλου κρατούσε στα χέρια της νίκη, αλλά της ξεγλίστρησε στην… εκπνοή

Έκλεψε τη χαρά της Κύπρου η Μάλτα. Μια ανάσα από την επιστροφή στις νίκες βρέθηκε η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι την ξέραναν στα… χασομέρια με τον Ντεγκαμπριέλε (2-2).

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό από την πλευρά της Κύπρου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά, έκλεψαν την μπάλα και ο Κυριάκου τροφοδότησε τον Παπουλή, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής βρήκε δίχτυα.

Η απάντηση δόθηκε στο 54’, όταν ο Πισάνι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μουσκάτ πρόλαβε την έξοδο του Μιχαήλ και σκόραρε με κεφαλιά. Ο Σωτηρίου έγειρε ξανά την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων στο 80ο λεπτό, με προβολή στο γύρισμα του Πίττα.

Όλα έδειχναν ότι η Κύπρος είναι αγκαλιά με την επιστροφή στις νίκες, αλλά ο Ντεγκαμπριέλε «χτύπησε» στο 90+8’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τέουμα.