Με την «αρκούδα» δεν τα βάζεις…

Η Κύπρος ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Ρωσία με 0-2

Παρά την καλή προσπάθεια απόψε κόντρα στην Ρωσία, η Εθνική μας ομάδα έχασε με 0-2 αλλά θα μπορούσε αν ήταν πιο συγκεντρωμένη να μην δεχόταν αυτά τα 2 γκολ, αλλά και να πετύχαινε και η ίδια παλεύοντας το λίγο περισσότερο για να αποσπάσει και βαθμολογικό κέρδος.

Η νέα αυτή ήττα μας κρατάει στον πάτο της βαθμολογίας του 8ου ομίλου.

Α΄ ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε το πρώτο πεντάλεπτο χωρίς κάτι ιδιαίτερο, ωστόσο στο 6ο λεπτό η Ρωσία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η φιλοξενούμενη ομάδα στην πρώτη φάση που μπήκε στην περιοχή μας έμελλε να σκοράρει. Ο Ερόκιν αν και από σχεδόν πλάγια θέση έκανε ένα ασύλληπτο σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μιχαήλ.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική μας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να φτιάξει κάτι καλό, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 21ο λεπτό, όταν σε μία αντεπίθεση ο Πίττας κουβάλησε την μπάλα όσο έπρεπε αλλά το σουτ που έκανε πέρασε λίγο έξω.

Η συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, ήρθε καλή φάση για τους Ρώσους μετά το δικό τους γκολ. Ο Σμόλοφ βρέθηκε στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο Μιχαήλ. Ακολούθως ήταν η Εθνική μας που πλησίασε στο γκολ σε κάποιες στιγμές. Στο 34΄μετά από καλή κυκλοφορία ο Ψάλτης έκανε την σέντρα αλλά το σουτ του Ιωάννου μπλοκαρίστηκε, ενώ στο επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ του Παπουλή ο Καρώ έκανε την κεφαλιά αλλά πήγε η μπάλα στην αγκαλιά του Γκιγιέρμε.

Στο 37ο λεπτό ήρθε η καλύτερη φάση για την ομάδα. Ο Νικόλας Ιωάννου από αριστερά έκανε την σέντρα φαρμάκι για τον Πίττα, ο οποίος από πολύ καλή θέση έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε έξω. ΄Μετά από αυτή την φάση ήρθε η αντίδραση από την Ρωσία και στο 39ο λεπτό με την δική της γρήγορη αντεπίθεση έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο 0-2 όταν ο Μίραντσιουκ από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ που απέκρουσε με τα πόδια.

Η τελευταία φάση στον πρώτο μέρος ήταν το σουτ του Τσέρισεφ που δεν ανησύχησε τον Μιχαήλ.

Β΄ ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι κάπως χαλαρά, αλλά η ομάδα που κατάφερε να σκοράρει πρώτη ήταν για ακόμα μια φορά η Ρωσία. Στο 56ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια του Ζεμαλέτινοφ ήρθε το 0-2 για τους Ρώσους. Ήταν μία φάση όπου αρκετοί διεθνείς μας προσπάθησαν να σταματήσουν τον Ζεμαλέτινοφ αλλά μάτια.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι 2 ομάδες είχαν μοιρασμένη κατοχή και χωρίς κάποια καλή φάση μέχρι το 70ο λεπτό. Φυσικά ο ρυθμός του αγώνα ήταν περισσότερο αργός κάτι που βόλευε τους φιλοξενούμενους και όχι την Εθνική μας που προσπαθούσε να βρει τρόπο να αντιδράσει.

Στο τελευταίο 20λεπτο περισσότερο η ομάδα μας κρατούσε μπάλα και κυρίως με τον Λοίζου (που έφαγε πολύ ξύλο απόψε) προσπαθούσε να φτιάξει κάτι καλό και να βάλει ένα γκολ. Μάταια όμως καθώς δεν κατάφερε να πετύχει ούτε γκολ, αλλά ούτε και να φτιάξει μία πολύ μεγάλη ευκαιρία πέραν από 2 σουτ που έκανε ο Κάστανος αλλά όχι πολύ επικίνδυνα.

Το σκορ δεν άλλαξε και η Εθνική μας ομάδα με το τελικό σφύριγμα γνώρισε την 2η συνεχόμενη της ήττα αλλά αυτή την φόρα κόντρα σε ένα ποιοτικότερο αντίπαλο αλλά και με καλύτερη εμφάνιση και προσπάθεια σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Μάλτα.

Τελικό συμπέρασμα είναι ότι αυτή η ομάδα έχει δυνατότητες αλλά ακόμα θέλει πολλή δουλειά μέχρι να φτάσει στο ψηλότερο επίπεδο και να κάνει το βήμα παραπάνω. Εννοείται όμως ότι όλη αυτή η πορεία θέλει και την ανάλογη στήριξη.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Εντεκάδες:

Κύπρος: Μιχαήλ, Καρώ, Κατελάρης, Παναγιώτου (61΄Αβραάμ), Ψάλτης (77΄Ζαχαρίου), Ιωάννου, Κάστανος, Αρτυματάς (72΄Κυριάκου), Λοΐζου, Πίττας (61΄Τζιωνής), Παπουλής (72΄Ηλία)

Ρωσία: Γκιγιέρμε, Καραβάεφ, Ντιβέγιεφ, Τζίκια, Σαμοσνίκοφ, Ερόκιν, Μπαρίνοφ, Γκολοβίν (67΄Κουζιγιάεφ), Τσέρισεφ (46΄Ζεμαλετίνοφ), Σμόλοφ (75΄Τουκάνιφ), Μίραντσιουκ (64΄Μπακάεφ)

Σκόρερς: 6΄Ερόκιν, 55΄Ζεμαλέτινοφ

Κίτρινες: 45΄Αρτυματάς, 90΄Κατελάρης / 60΄Σμόλοφ, 74΄Ερόκιν, 94 Ζεμαλετίνοφ