Της Άχνας το τρένο... δεν έχει φρένο!

Σπουδαίο διπλό με 4-2 επί της Καρμιώτισσας πέτυχε ο Εθνικός!

Αλίμονο σ’ αυτόν που θα δώσει χώρο στον Εθνικό Άχνας! Σε ένα παιχνίδι γκραν-γκινιόλ με έξι τέρματα, οι κυανόλευκοι από το Δασάκι με ένα εκπληκτικό... σπριντάρισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν μία πολύ σπουδαία νίκη με 4-2 και συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία με τον Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο του και τον καλπασμό τους προς την παραμονή του στην Α’ Κατηγορία.

Περατικός, Μ. Ηλία, Ουαλί και Κουμή πέτυχαν τα γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους που έφτασαν τους 37 βαθμούς και ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Νέα Σαλαμίνα. Από την άλλη, παρά την τεράστια και άξια συγχαρητηρίων προσπάθεια που κατέβαλαν οι ποδοσφαιριστές του Γιαννάκη Ποντικού, η ομάδα των Πολεμιδιών δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος. Τα «χάλασε» στο τέλος και δεν απέφυγε την ήττα, ενώ οι Ι. Σάσι και Χατζηβασίλης ήταν αυτοί που πέτυχαν τα γκολ των της. Οι ερυθρόμαυροι παρέμειναν στην τελευταία θέση και τους 22 βαθμούς.

Ήταν ένα ματς που στη μεγαλύτερη διάρκειά του (η Άχνα έπαιζε… μονότερμα την αντίπαλό της στο τελευταίο δεκάλεπτο) δεν μπορούσαν να γίνουν προβλέψεις ώς προς το ποια ομάδα θα κερδίσει, αφού μπάλα ανεβοκατέβαινε στο γήπεδο, οι δύο ομάδες είχαν σωρεία ευκαιριών και γενικώς το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες ικανοποίησαν τον κόσμο που το παρακολούθησε από άποψης θεάματος και τερμάτων.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 20 λεπτά στην αναμέτρηση για να αποκτήσει ενδιαφέρον σε θέμα ευκαιριών και τερμάτων, παρόλο που υπήρχε διάθεση και… κινητικότητα στο γήπεδο. Ο Εθνικός ήταν η ομάδα η οποία απείλησε περισσότερο πριν από το μισάωρο, η Καρμιώτισσα, όμως, ήταν αυτή που απώλεσε την ευκαιρία του αγώνα στο 23’ όταν ο Χέρτσκοβιτς έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζηβασίλη, αλλά αυτός μόνο… στα δίχτυα δεν την σούταρε.

Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και αυτή που «είδε» πρώτη δίχτυα, ήταν η Άχνα, η οποία στο 28’ με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ του Περατικού εκτός περιοχής, πήρε κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα των Πολεμιδιών ισοφάρισε σε 1-1 μετά από αντίπαλη… αδράνεια σε ένα καθοριστικό σημείο και συγκεκριμένα στο 44’. Μετά από αντεπίθεση με τον Χέρτσκοβιτς, ο Ισραηλινός έδωσε στον Ι. Σασί ο οποίος με σουτ από το ύψος της επανορθωτικής και παρά την προσπάθεια του Μπογκατίνοφ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το 1-1 να είναι και το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν πανομοιότυπη. Η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε μετά από επιμονή να φέρει τα κάτω-πάνω στο 53’ με κεφαλιά του Χατζηβασίλη μετά από μπαλιά του Νεοφύτου από αριστερά. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους δεν το έβαλε κάτω, ούτε πανικοβλήθηκε από αυτήν την εξέλιξη και στο 70’ με ατομική προσπάθεια του Μ. Ηλία και σουτ εντός περιοχής, ισοφάρισε σε 202.

Μέχρι το τέλος, είδαμε κάποιου είδους… μονόλογο από πλευράς των φιλοξενουμένων, οι οποίοι έχασαν 5-6 πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο παιχνίδι, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Περατικού, ενώ και οι ερυθρόμαυροι είχαν δύο καλές προσπάθειες.

Το παιχνίδι, είχε εν τέλει νικητή και η ομάδα που χαμογέλασε τελευταία ήταν η Άχνα, η οποία στο 88’ με τον Ουαλί διαμόρφωσε αρχικά το 3-2 και ο Κουμή με κοντινό σουτ στο 90’ + 4 έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη μεγαλειώδη νίκη της ομάδας του (4-2).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Παπλωματάς, Χριστοφή, Πέρετζ, Καψός, Ευσταθίου (90' Σάββα), Μ. Σάσι (63' Ρόμο), Χρίστου, Νεοφύτου (90' Παχίπης), Ι. Σασί (90' Γεωργίου), Χατζηβασίλης, Χέρτσκοβιτς (72' Κωμοδίκης).

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουμπετς, Περατικός, Ιωάννου (46' Σάβιτς), Ντέιβισον, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (89' Κουμή), Μιγκελίτο, Ουαλί, Ζάκπα (55' Μ. Ηλία), Μάιντεβατς (89' Κυπριανού).

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Σκόρερ: 44' Ι. Σασί, 53' Χατζηβασίλης / 28' Περατικός, 70' Μ. Ηλία, 88' Ουαλί, 90' + 3 Κουμή.

Κίτρινες: 55' Πέρετζ / 31' Ιωάννου, 67' Ντέιβισον.