Κ14 Διγενής Μόρφου – Απόλλων Λεμεσού 1-3: «Γαλάζια» ανατροπή με μεστή εμφάνιση

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον Απόλλωνα που ανεβαίνει στους 27 βαθμούς – Ο Διγενής χάνει μεγάλη ευκαιρία να πατήσει στη 2η θέση, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Κ14 Β’ Κατηγορίας, ο Διγενής Μόρφου, φιλοξένησε στις 9:30 π.μ. τον Απόλλωνα Λεμεσού, στο Γήπεδο του Αρχηγείου της Αστυνομίας, σε ένα αγώνα που έληξε με σκορ 1-3 υπέρ των «γαλάζιων» της Λεμεσού. Σκόρερς από τον Διγενή ο Γιώργος Πετρίδης (1-0) και για τον Απόλλωνα οι Χρίστος Παπαστυλιανού (1-1 και 1-2) και Ανδρέας Νεοφύτου (1-3).

Ήταν ένας αγώνας από κάθε άποψη σημαντικός, κυρίως βαθμολογικά. Οι δυο ομάδες μοιράζονταν τους ίδιους βαθμούς (24) με τον Διγενή να έχει και αγώνα λιγότερο. Για τον Διγενή είναι η δεύτερη «κολλητή» ήττα, ωστόσο εκκρεμεί και ο αγώνας με την ΑΕΖ. Για τον Απόλλωνα ήταν μια νίκη που ήρθε μέσα από ανατροπή και πλέον μπαίνει για τα καλά στη μάχη του τίτλου (27 βαθμούς σε 13 αγώνες).

Αναλυτικά, ο Διγενής είχε ηττηθεί στην 11η αγωνιστική εκτός έδρας από τους πρωτοπόρους Galacticos Football Club με 5-0. Ενώ ο αγώνας για την 12η αγωνιστική εκτός με την ΑΕΖ, δεν έχει καταλογιστεί σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΠ. Οι γηπεδούχοι έχουν σε 12 αγώνες 24 βαθμούς και με την ολοκλήρωση των σημερινών αγώνων, θα γνωρίζουμε αν έπεσαν από την 3η θέση.

Ο Απόλλωνας του προπονητή Γιώργου Πολυβίου - ο οποίος άλλοτε είχε κατακτήσει και Κύπελλο με τον ΑΠΟΠ Κινύρας εκείνη τη θρυλική χρονιά του 2008-2009 - στην προηγούμενη αγωνιστική προερχόταν από σημαντική νίκη με το ευρύ 11-0 επί του Εθνικού Άσσιας, ενώ σήμερα επικράτησε δίκαια του Διγενή και αναμένεται ότι θα ανεβεί ακόμη περισσότερο στον πίνακα της βαθμολογίας.

Αξιοσημείωτη αναφορά για τον σημερινό αγώνα η πρόκριση του «ευ αγωνίζεσθαι» όπου στο τέλος όλα τα παιδιά και του Διγενή και του Απόλλωνα έδωσαν τα χέρια.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο εξήλθε ισόπαλο 1-1 με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Ο Διγενής με τον νεαρό Γιώργο Πετρίδη άνοιξε το σκορ, φτάνοντας τα 6 γκολ στο Πρωτάθλημα, ωστόσο ο Απόλλωνας απάντησε με τον Χρίστο Παπαστυλιανού.

Στο β’ μέρος ο Απόλλωνας έκανε την ανατροπή και πάλι με τον Χρίστο Παπαστυλιανού, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με ένα διαγώνιο πλασέ έβαλε την ομάδα της Λεμεσού για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (1-2). Ο ποδοσφαιριστής έχει πετύχει 8 γκολ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο Διγενής δεν τα έβαλε κάτω, αλλά η ομάδα του Απόλλωνα ήταν καλύτερη και έλεγχε τον αγώνα.

Δέκα λεπτά έγινε και το τελικό σκορ 1-3 με σκόρερ τον Ανδρέα Νεοφύτου (9 γκολ στο Πρωτάθλημα). Στο επόμενο λεπτό μάλιστα οι «γαλάζιοι» έχασαν την ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ με τον Παναγιώτη Παναγιώτου, αφού έχασαν και δοκάρι σε μια αντεπίθεση που έγινε από τα δεξιά. Εν κατακλείδι, ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση.