Τσαφ-τσουφ παφίτικο! (vid)

Το τρένο του Μπεργκ παρέσυρε και την ΑΕΚ και έπιασε κορυφή

Η Πάφος πήρε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην ΑΕΚ με 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Ζάιρο (76’). Οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι από την αντίπαλο τους σε ολόκληρο το παιχνίδι και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς

Α’ Ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έλεγχε το ρυθμό και την κατοχή. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί καθώς η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ασκούσε μεγάλο πρέσινγκ.

Στο 10’ ο Σεμέδο σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ζάιρο με παράλληλη μπαλιά αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Η επόμενη καλή φάση στον αγώνα ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους. Στο 21’ ο Τάνκοβιτς έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Στη συνέχεια ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά ωστόσο η ομάδα του Μπεργκ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και να είναι πιο επικίνδυνη από την αντίπαλο της.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Πάφου και να βρει ξεκάθαρη ευκαιρία.

Στα εναπομείναντα λεπτά καμιά ομάδα δεν κατάφερε να απειλήσει με αποτέλεσμα το 0-0 να ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήταν για την Πάφο. Στο 52’ ο Ικόκο έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Σεμέδο δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίκτυα από πολύ κοντά.

Στο 56’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάριος Χριστοφόρου, σφύριξε πέναλτι για την ΑΕΚ για χέρι του Μπάιριτς όμως στη συνέχεια πήρε πίσω την απόφαση του ξανά βλέποντας τη φάση στο onfield review.

Η Πάφος ήταν πιο απειλητική και στην επανάληψη χωρίς ωστόσο να έχει τον ίδιο, γρήγορο ρυθμό όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 61’ ο Ζάιρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή από πολύ ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Ικόκο που είχε προωθηθεί.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 76’. Ο Ζάιρο πήρε τη δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Πίριτς.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λόπες έκανε το σουτ σχεδόν από την μικρή περιοχή αλλά ο Άντος εξ’ επαφής του είπε «όχι» χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζαϊρο, Ικόκο, Βαλακάρι (64' Ναμ - 87' Παλάσιος), Τάνκοβιτς, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας (87' Ρόμο), Σανχούρχο (80' Ναούμ), Λέδες, Φαράζ (87' Τρισκόφσκι), Άνχελ, Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι (63' Ασάντε), Γκιούρτσο (63' Λόπες), Άλτμαν

Σκόρερ: 76' Ζάιρο / -

Κίτρινες κάρτες: 6' Κβίντα, 36' Μπάιριτς / 4' Πίριτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Mario Lopez Melero