Πάφος: Τα πιο γλυκά Χριστούγεννα!

Η ανάλυση του αγώνα με τον Ακρίτα και η επόμενη μέρα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η Πάφος κατάφερε να φτάσει στη 2η σερί νίκη και 11η συνολικά στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 5-2 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» και έφτασε στους 37 βαθμούς στη 2η θέση, όσους έχει ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ και η 3η στη βαθμολογία ΑΕΚ.

Φυσικά η εικόνα του αποτελέσματος δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς η Πάφος εκεί που ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, κατάφερε να χάσει την συγκέντρωση της και μέσα σε τρία λεπτά από το 43’ στο 45+1’ να ισοφαριστεί σε 2-2 και να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ. Το γεγονός ότι η ομάδα του Μπεργκ έχασε την συγκέντρωση της και δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά είναι κάτι που πρέπει να φέρει προβληματισμό και να βελτιωθεί άμεσα.

Αυτό που βοήθησε στην αλλαγή της εικόνας της Πάφου ήταν και οι αλλαγές που έκανε στο ημίχρονο ο Χένινγκ Μπεργκ, καθώς φρέσκαρε την ομάδα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αποσύροντας τους Ναμ και Κανέ, βάζοντας τους Χόρτσκο και Πελάζιο. Συνάμα όπως φαίνεται στο ημίχρονο ο Νορβηγός τεχνικός αφύπνισε τους παίκτες του, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι και κατάφεραν να πετύχουν ακόμη τρία γκολ.

Το θετικό στην εμφάνιση του δευτέρου μέρους ήταν ότι η Πάφος κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τους παίκτες του Ακρίτα, οι οποίοι δεν έγιναν και ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Παράλληλα οι παίκτες του Μπεργκ παρουσιάστηκαν εύστοχοι απέναντι στο αντίπαλο τέρμα και τις ευκαιρίες που βρήκαν τις μετουσίωσαν σε γκολ για να πάρουν μία πολύτιμη νίκη.

Συνεπώς, η Πάφος έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη φετινή χρονιά, όντας στην πρώτη θέση μαζί με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ. Μετά κι απ’ αυτή την εξέλιξη, άπαντες στο στρατόπεδο των «γαλάζιων» θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν τα πιο γλυκά Χριστούγεννα στην ιστορία τους, ευελπιστώντας παράλληλα ότι το νέο έτος θα φέρει ακόμη περισσότερες επιτυχίες!