Πάφος – Δόξα 3-2: Κούλ(ς)αρε στο +9 (vid)

Έσπασε το αήττητο της ομάδας της Κατωκοπιάς

Σημαντική εντός έδρας νίκη με 3-2 πέτυχε σήμερα η Πάφος επί της Δόξας για την 7η αγωνιστική της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό με ωραίο βολέ εκτός περιοχής του Παπαφώτη, όμως η Παφιακή ομάδα με δυο γκολ του Κουλς ένα λεπτό αργότερα και στο 28΄ έφερε τα πάνω κάτω πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ήταν καλύτερη η Δόξα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με απίστευτο κεραυνό του Μπόλιεβιτς από πολύ μακριά, όμως η γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν την τελαυταία λέξη. Στο 76ο λεπτό, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Γκρεμλς, ο Νέμετς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το τελικό 3-2. Με την σημερινή της νίκη η Πάφος ανέβηκε στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη και την ΕΝΠ η οποία αγωνίζεται αύριο.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Στο 9ο λεπτό είχαμε την πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, όταν ο Ζατλ έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε την ατομική ενέργεια από τον Ράκελς που πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, σύγκλινε και έκανε το χαμηλό σουτ, το οποίο όμως μάζεψε εύκολα ο Γκρεμλς. Στο 14΄ ο Νέμετς υποδέχτηκε με πλάτη την μπάλα, γύρισε και έκανε το σουτ όμως αυτό έφυγε πολύ ψηλά. Στο 17ο λεπτό η Δόξα άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Παπαφώτη που την σταμάτησε με το στήθος και με ωραίο βολέ την έστειλε στα δίκτυα του Μολ! Το προβάδισμα ωστόσο των φιλοξενουμένων δεν διήρκεσε για πολύ, καθώς ένα λεπτό πιο μετά ήρθε η ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το κόρνερ και ο Κουλς αμαρκάριστος, πήρε την καρφωτή κεφαλία εντός της μικρής περιοχής για το 1-1. Μάλιστα, δέκα λεπτά πιο μετά η Πάφος έφερε τα πάνω κάτω κάνοντας το 2-1. Ο Κουλς δέχτηκε την μπαλία στο 2ο δοκάρι όπου με σταμάτησε με το γόνατο και πλάσαρε εύστοχα τον Γκρεμλς για το 2-1. 32 Ο Μιτρέα εκτέλεσε απευθείας στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 36΄ ο Αλεξάντρου πήρε μέτρα με την μπάλα εκτός περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Καλή στιγμή για την Πάφο είχαμε δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Κουλς πήρε ξανά την δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω την εστία.

Β΄ Ημίχρονο: Πιο επιθετικά μπήκε στην επανάληψη η Δόξα. Ένα σουτ από τον Ζατλ στο 47΄ έφυγε πολύ εκτός εστίας. Στο 51ο λεπτό ο Μπόλεβιτς εξαπέλυσε το ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής αλλά η πορεία του κατέληξε στα χέρια του Μολ. Στο 65ο λεπτό η Δόξα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι με ένα εξαιρετικό σουτ του Μπόλιεβιτς. Ο μέσος της Δόξας εξαπέλυσε ένα κεραυνό από πάρα πολύ μακριά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του του Μολ. Την τελευταία λέξη όμως στο ματς την είχε η Πάφος στο 76ο λεπτό, όταν ο Νέμετς από κοντά, έπειτα από σέντρα στην περιοχή και ασταθή απόκρουση από τον Γκρεμλς, έκανε το 3-2. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Δόξα πίεσε την Πάφο που έπαιξε για ένα δεκάλεπτό με 10 παίχτες μετά την έξοδο του Καρώ με τραυματισμό, όμως πέρα από τρία σουτ του Μιτρέα στο 87΄, στο 88΄ και στο 92΄ τα οποία έφυγαν όλα εκτός εστίας, δεν κατάφερε να φτιάξει κάτι άλλο.

Κοουτσάρισμα:

Κόπιτς (Πάφος): Σε σύστημα 4-5-1 κατέβασε τους γηπεδούχους ο Ζέλικο Κόπιτς. Η Πάφος ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της στο Α΄ μέρος και δικαίως ανέτρεψε τα δεδομένα, από 0-1 σε 2-1. Πιο μουδιασμένα μπήκε στην επανάληψη και γι αυτό ισοφαρίστηκε. Παρ΄όλα αυτά κόντρα στην ροή του αγώνα, πήρε την νίκη.

Χατζηλούκας (Δόξα): Σε 4-2-3-1 παρατάχθηκε η ομάδα της Κατωκοπιάς. Το γκολ που πέτυχε δεν κατάφερε να την ανεβάσει με αποτέλεσμα να δεχτεί στην συνέχεια δυο τέρματα πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο Α΄ μέρος, εκτός από τα αμυντικά λάθη στα γκολ που δέχτηκε, η Δόξα παρουσίασε πρόβλημα και στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς μόνη της διέξοδος ήταν η προωθημένες μπαλιές στον Λουίς Κάρλος, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Οι κινήσεις του Κύπριου τεχνικού να μεταφέρει τον Αλεξάντρου στην μεσαία γραμμή και να περάσει τον Παβλόφ στη θέση του Μπατίν έκαναν την ομάδα πιο επιθετική και ικανή να κυριαρχίσει στο Β΄ μέρος. Το τελικό αποτέλεσμα ίσως να την αδικεί.

Διακριθέντες: Ο Κουλς ήταν αδιαμφισβήτητα το πρόσωπο της Πάφου στο Α΄ μέρος, καθώς πέτυχε δυο γκολ και βοήθησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι την ομάδα του.

Δόξα: Ωραίο γκολ από τον Παπαφώτη στο 17ο λεπτό του αγώνα, όμως από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι που να εντυπωσίασε από πλευράς Δόξας στο Α΄ μέρος. Ο Παβλόφ ανέβασε την ομάδα στο Β΄ μέρος.

Απογοητεύσαντες:

Πάφος: Μακριά από τις καλές εμφανίσεις που έχει πραγματοποιήσει με την φανέλα της Πάφου ήταν σήμερα ο Ανγκούλο και ο Ράκελς.

Δόξα: Δεν φάνηκε καθόλου ο Μπατίν. Δεν πήρε μπάλα, δεν βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης και γενικά δεν ήταν πρόβλημα για την αντίπαλη άμυνα στο Α΄ μέρος και γι αυτό αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.

Διαιτησία: Χωρίς πρόβλημα κύλησε το Α΄ μέρος για τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Σωστά ακύρωσε το γκολ του Παλβόφ στο Β΄ ημίχρονο.

Περισσότερα σε λίγο…

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς (Καρώ 66΄), Φιλιώτης, Κουλς, Μπάγκααρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Φόλμπρεχτ 56΄), Νέμετς, Ράκελς

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Μπατίν (Παβλόφ 46΄), Μπόλιεβιτς, Χατζηβασίλης, Νεκτάριος, Ζατλ,Μιτρέα, Σωτηρίου, Νελσίνιο

Σκόρερ: Κουλς (18΄, 28΄)., Νέμετς (76΄) / Παπαφώτης (17΄), Μπόλιεβιτς (65΄)

Κίτρινες κάρτες: - / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή