Πάφος: Πίσω έμπαζε όμως ο Φινλανδός «κεντούσε»

Ο Βαλακάρι έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ

Μια «χρυσή» ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή και να «πιάσει» τον Άρη στην 3η θέση, έχασε η Πάφος που έμεινε στο 2-2 με τον Άρη στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι αφού έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε το πέναλτι με τον Κακόριν και βρέθηκε από το 15ο λεπτό πίσω στο σκορ.

Στη συνέχεια οι «γαλάζιοι» έβγαλαν αντίδραση και έφεραν με τον ίδιο τρόπο στα ίσα το ματς, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι στο 25’. Πριν την λήξη του Α’ μέρους, σε μια ακόμη αμυντική αδράνεια, ο Μπένγκτσον έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας από τα αριστερά και με προβολή έστειλε τον Άρη στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Μπεργκ παρουσιάστηκε αλλαγμένο. Βγήκε μπροστά και πίεσε τον αντίπαλο και σε γενικότερο βαθμό έλεγξε το παιχνίδι. Φυσικά σε αυτό έπαιξε και μεγάλο ρόλο η οπισθοχώρηση του αντιπάλου, ωστόσο η Παφιακή ομάδα ειδικά το πρώτο 20λεπτο του Β’ μέρους, είχε την υπεροχή. Παρά το γεγονός όμως ότι η ομάδα του Μπεργκ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία (πέραν από ένα σουτ του Ικόκο).

Εκεί που η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ισορρόπησε το ματς και φαινόταν ότι θα φύγει με το τρίποντο, ο Βαλακάρι είχε και πάλι την λύση. Ο Φινλανδός πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Χέσταντ στο 81’ και έφερε στα ίσα το ματς για να χαρίσει τον βαθμό στην ομάδα του.

Σε γενικότερο βαθμό οι «γαλάζιοι» παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με το ματς με τον Ολυμπιακό. Με την παρουσία του ο Όνι Βαλακάρι ανέβασε επίπεδο την ομάδα και απέδειξε για ακόμη μια φορά την ποδοσφαιρική ποιότητα που τον διακατέχει. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μπεργκ «πλήρωσε» εν ολίγοις την κακή αμυντική της λειτουργία. Η ευκολία με την οποία πατούσε την περιοχή του Ίβουσιτς ο Άρης, ήταν εμφανείς και θα μπορούσε η Πάφος να δεχθεί και τρίτο γκολ εάν οι επιθετικοί του αντιπάλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι μπροστά στο κουτί.

Όπως και να έχει, οι «γαλάζιοι» εστιάζουν από εδώ και πέρα την προσοχή τους στο δύσκολο ματς του ΓΣΠ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, όπου καλούνται να παρουσιάσουν βελτιωμένο πρόσωπο για να φύγουν με το «διπλό».