Πάφος: Ο αέρας Μπεργκ έφερε την πρωτιά!

Εξαιρετικός απολογισμός της Πάφου πριν τη διακοπή και αυτό φαίνεται

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πάφος απέναντι στην ΑΕΚ εντός έδρας με 1-0 και μαζί με την ισοπαλία του Απόλλωνα με τη Νέα Σαλαμίνα, έπιασε τον Απόλλωνα στους 10 βαθμούς, όμως υπερτερεί αυτή και είναι στην 1η θέση.

Η ομάδα του Μπεργκ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμό απέναντι μία πολύ ισχυρή ομάδα. Η Πάφος από το ξεκίνημα του αγώνα κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε οργανωμένα να απειλήσει την εστία του Πίριτς. Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν καλύτερη και μπορούσε να σκοράρει, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις φάσεις που βρήκε σε γκολ.

Αυτό που ξεχώρισε στο παιχνίδι ήταν η συνέχεια που είχε η ομάδα της Πάφου, καθώς και στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ομάδας ήταν αρκετά υψηλή. Η υπεροχή που είχε η Πάφος μέσα στο γήπεδο αλλά και το πάθος των παικτών για ένα γκολ ήταν αυτό που βοήθησε στο μέγιστο για να έρθει το γκολ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ζάιρο.

Από εκεί και πέρα ο Μπεργκ έπρεπε να διαχειριστεί σωστά το 1-0 υπέρ της ομάδας του και ήταν λογικό η ΑΕΚ να ανοιχτεί και να κερδίσει μέτρα μέσα στο γήπεδο. Όμως η Πάφος αμύνθηκε πολύ σωστά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ΑΕΚ μετά το 1-0, εκτός τη φάση του τελευταίου λεπτού και την μεγάλη απόκρουση του Άντος, ο οποίος όπου χρειάστηκε δήλωσε το παρών του.

Ο Μπεργκ έκανε τη διαφορά

Πάντως μετά από τέσσερις αγωνιστικές και την διακοπή που ακολουθεί ο απολογισμός της Πάφου είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικός και η δουλειά που έκανε ο Χένινγκ Μπεργκ το καλοκαίρι από μόνη της φωνάζει ότι η ομάδα άλλαξε επίπεδο.

Η Πάφος σε τέσσερις αγώνες μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, που ήταν λογικό να χαθούν εκεί βαθμοί. Μάλιστα η ομάδα του Μπεργκ πέτυχε 10 γκολ και δέχθηκε μόλις ένα, στατιστικό τρομερό για την επιθετική γραμμή που διαθέτει η Πάφος αλλά και για την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία, καθώς σε τρία σερί παιχνίδια δεν δέχθηκε γκολ.

Οι αριθμοί και τα στατιστικά της Πάφου μιλούν από μονά τους για τη διαφορά που έκανε ο Μπεργκ στην ομάδα, αλλά και για τις επιλογές στις μεταγραφές που έγιναν.

Η Πάφος επέλεξε να μην κάνει άσκοπες μεταγραφικές κινήσεις, αλλά να κρατήσει τον περσινό βασικό κορμό και να φέρει παίκτες που θα κάνουν τη διαφορά, πράγμα που έγινε και φαίνεται μέσα στο γήπεδο.

Πλέον οι παίκτες της Πάφου θα πάρουν κάποιες ανάσες με τη διακοπή που προκύπτει και με την επανέναρξη θα δουν το παιχνίδι με τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.