Πάφος για Ευρώπη, ισοπέδωσε την ΑΕΚ! (vid)

Τη φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ και μείωσε τη διαφορά στους 3 βαθμούς από την 3η θέση

Η Πάφος επικράτησε άνετα της ΑΕΚ με 4-0 και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο μήνες. Ο Αμπντουραχίμι πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του (10’, 22’) ενώ τα άλλα δύο πε΄τυχαν οι Τάνκοβιτς (88') και Κανέ (90+2'). Με τη σημερινή της νίκη η ομάδα του Μίτσελ Σαλγκάδο μείωσε την απόσταση από τους Λαρνακείς στο -3 και μπήκε ξανά στο κόλπο για ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω πρωταθλήματος.

Α’ Ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατέγραψε την πρώτη τελική. Στο 6’ ο Αμπντουραχίμι επιχείρησε να σκοράρει με συρτό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Πίριτς μάζεψε εύκολα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ με τον Σκοπιανό οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον κίπερ της ΑΕΚ μετά από εξαιρετική κάθετη του Βαλακάρι πίσω από το κέντρο.

Οι Λαρνακείς προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν καλή φάση με ένα διαγώνιο σουτ του Φαράζ στο 18’ το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Η ομάδα του Μίτσελ Σαλγκάδο βρήκε και δεύτερο γκολ στο 22’ και πάλι από τον Αμπντουραχίμι. Ο Μιλίτσεβιτς έκανε τραγικό λάθος και γύρισε την μπάλα πίσω πασάροντας ουσιαστικά στον Ζάιρο ο οποίος έστρωσε στον Σκοπιανό που σκόραρε σε κενή εστία.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρίξει το βάρος επιθετικά για να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο δυσκολευόταν πάρα πολύ να βρεθεί σε θέση βολής.

Η μοναδική φορά που απείλησε ήταν στο 37’ με ένα ξαφνικό σουτ του Γκαρσία το οποίο μετά από κόντρα στον Χότσκο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ίβουσιτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 2-0 να ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο, η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στην επανάληψη με στόχο να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Οι Λαρνακείς είχαν την κατοχή και έβγαλαν αρκετή διάθεση στο επιθετικό τρίτο ωστόσο η Πάφος ήταν αρκετά οργανωμένη αμυντικά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Λουίς Όλτρα ήρθε στο 56’ με τον Γκρόμοφ. Ο Ουκρανός επιχείρησε να σκοράρει με γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκιούρτσο προσπάθησε να απειλήσει με ένα συρτό σουτ το οποίο όμως ήταν αδύναμο και άστοχο.

Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος και προσπαθούσαν να χτυπήσουν την ΑΕΚ κυρίως στην κόντρα βασιζόμενοι στην ταχύτητα τους.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ. Η Πάφος διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου.

Στο 88’ οι «γαλάζιοι» βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Τάνκοβιτς ο οποίος με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πίριτς. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90+2’ από τον Κανέ ο οποίος πέρασε και τον Πίριτς και σκόραρε σε κενή εστία.

Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ.

Πάφος FC (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Δημητρίου (83' Μπρούνο), Κανέ, Χότσκο, Βαλακάρι (60' Ντράγκομιρ), Αμπντουραχίμι (60' Τάνκοβιτς), Ζάιρο (89' Πελάζιο)

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς (86' Σανχούρχο), Μιλίτσεβιτς, Κάσας (63' Νίκολιτς), Γκαρσία, Λέδες, Πονς (86' Μάμας), Φαράζ, Γκιούρτσο (63' Ναούμ), Γκρόμοφ (76' Γιάκολις), Τρισκόφσκι

Σκόρερ: 10', 22' Αμπντουραχίμι, 89' Τάνκοβιτς, 90+2' Κανέ / -

Κίτρινες κάρτες: 64' Κβίντα / 33' Τόμοβιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Giovanni Ayroldi

VAR: Manganiello Gian Luca