Έμειναν στα...«αχ»

Ήθελαν πολύ και οι δυο την νίκη, αλλά δεν κατάφεραν αξιοποιήσουν τις πολλές ευκαιρίες που βρήκαν

Ένας αγώνα με πολλές φάσεις και από τις δυο ομάδες αλλά η ατυχία και το μη καθαρό μυαλό των ποδοσφαιριστών αφήσαν την Πάφο και τον Ολυμπιακό στο 1-1. Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί κανένα από τους δυο, αφού και οι δυο έψαχνα την νίκη στον σημερινό αγώνα.

Ά Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα της Πάφου να μπαίνει καλύτερα και μόλις στο 6΄ λεπτό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Βα. Ο παίχτης την Πάφου, μετά από μια καθετή μπαλιά βγαίνει μόνος με τον Βελίδη, αλλά τελευταία στιγμή ο Σαμπίνια κάνει ένα σωτήριο τάκλιν και σώζει την ομάδα του από το σίγουρο γκολ.

Η ομάδα του Ολυμπιακού ωστόσο, είχε άμεση απάντηση και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Σωτηρίου, μετά από σέντρα στην περιοχή καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρούτκο.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερά και στο 11΄ απειλεί εκ νέου με μια αντεπίθεση, ο Κοφί κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15΄ η Πάφος βγαίνει ξανά μπροστά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ράκελς δεν βρήκε στόχο, περνώντας αρκετά πάνω από την εστία.

Στην συνέχεια του αγώνα υπήρχε ρυθμός με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, αλλά δεν υπήρξε η μεγάλη φάση.

Οι «μαυροπράσινοι» στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου οπισθοχωρήσαν, με την ομάδα της Πάφου να κερδίζει συνεχώς μέτρα και να πολιορκεί την περιοχή του Βελίδη. Η μοναδική όμως αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 37΄, με τον Καμπράλ να σουτάρει και την μπάλα στην συνέχεια να καταλήγει στο δοκάρι.

Ένα πρώτο μέρος που υπήρξαν ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, αλλά η απουσία καθαρού μυαλού και οι ατυχία των παιχτών, δεν μας επέτρεψαν να δούμε κάποιο γκολ.

΄Β Ημίχρονο

Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου μπήκε πολύ καλύτερά στο δεύτερο μέρος και ήταν μόνιμα στην εστία του Ρούτκο απειλώντας κυρίως με σέντρες και μακρινά σουτ.

Αυτή η κυριαρχία για την ομάδα του Ολυμπιακού εξαργυρώνεται καθώς στο 56΄ καταφέρνει να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα δεν απομακρύνεται σωστά και καταλήγει ξανά στον Μπιλάλ. Ο παίχτης του Ολυμπιακού κάνει εκ νέου την σέντρα, με τον Μπεσάρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αφού χτυπάει στα γόνατα του.

Ο Ολυμπιακός αμέσως μετά, χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Μπιλαλ από αριστερά να σουτάρει, αλλά τον Ρουτκο να πέφτει και να μαζεύει δύσκολα στην δεξιά γωνιά.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο συνεχιζόταν και στο 64΄ ο Μπιλάλ και πάλι κάνει το σουτ,  ο Ρούτκτο διωχνει και στην συνέχεια ο Κοφί με εξουδετερωμένο τον Ρούτκο στέλνει την μπάλα πάνω την εστία.

Η ομάδα του Τοσακ σε μια κόντρα επίθεση στο 67΄ καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Τόρες κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και έδωσε στον Καμπράλ που με ένα ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο ρυθμός ανέβηκε και απο τις δυο ομάδες, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η ομάδα που έδειχνε να θέλει περισσότερο την νίκη ήταν οι «μαυροπράσινοι» που απειλούσαν συνεχώς τον Ρούτκο.

Η μεγαλύτερη φάση που βρήκε ο Ολυμπιακός για να κάνει το 1-2 και να πάρει ένα πολύ σπουδαίο διπλό, ήταν στο 89΄ με μια κοντινή κεφαλιά του Αγιτέ που ανάγκασε τον Ρουτκο να πραγματοποιήσει μια εξαιρετική απόκρουση και να την στείλει κόρνερ.

Πάφος FC:Ρούτκο, Αντωνίου, Λαφράνς, Σιρόκ, Φιλιώτης, Γουίλιαμς, Μπεσάρα, Φόλπρεχτ (76΄ Πανός), Βα, Ράκελς(61΄ Τόρες) , Καμπράλ(82΄ Γκοντάρντ)

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ενόχ(16' Ακόστα), Ροτζέριο, Βινίσιους, Κοφί (72΄ Αγιτέ), Αζουλάο, Σωτηρίου, Μπιλάλ(84΄ Κα)

Σκόρερ: Καμπράλ / Μπεσάρα (Αυτογκόλ)

Κίτρινες Κάρτες:Βα, Ράκελς / Σωτηρίου, Σαμπίνια