Πάφος FC: Νίκη σε φιλικό με εννέα τέρματα! (vid)

Βροχή τα γκολ, ανατροπές και πλούσιο θέαμα

Νίκη με 5-4 σε ένα χορταστικό πέρα για πέρα φιλικό αγώνα πέτυχε η Πάφος FC, η οποία επικράτησε με 5-4 της λετονικής Ρίγα (ομάδα της οποίας προπονητής είναι ο Γερμανός Τόρστεν Φινκ που εργάστηκε στον ΑΠΟΕΛ στο πρόσφατο παρελθόν) σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το πρωί του Σαββάτου στο «Στέλιος Κυριακίδης».

H Πάφος προηγήθηκε στο 33' και στο 42', αλλά οι Λετονοί έκαναν την πλήρη ανατροπή με τρία τέρματα στο 64', 69', 79' (3-2). Παρόλα αυτά, οι Παφίτες ισοφάρισαν και προηγήθηκαν εκ νέου (4-3) με γκολ στο 83' και στο 86'. Και το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο τέρματα που σημειώθηκαν στο 90' (!!!). Πρώτα ισοφάρισε η Ρίγα και ακολούθως η Πάφος πέτυχε το νικητήριο τέρμα.

Δύο γκολ δηλαδή σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη τρία σε ένα τέταρτο, δύο σε ένα πεντάλεπτο και δύο στο 90'.

Ο Ντάρκο Μίλανιτς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος.

Οι σκόρερ: Κβίντα (33'), Βάλακαρι (42'), Φουρ (83'), Γιοβάνοβιτς (86') και Κοβάτσεβιτς (90').