Πάφος: «Ακόνισε μαχαίρια» και βλέπει ΑΠΟΕΛ

Η ομάδα του Καρσέδο σκόρπισε την Δόξα στους 4 ανέμους

Η Πάφος όντας σε εξαιρετική κατάσταση μετάτρεψε τον αγώνα με την δόξα σε ένα υγειινό περίπατο σκορπόντας τρόμο προς κάθε κατεύθυνση. Δεν είναι μόνο το τελικό 4-0, μήτε το γεγονός πως πέτυχε τρία τέρματα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ούτε καν τα 3 δοκάρια. Η Πάφος σήμερα απέδειξε πως είναι ικανή για όλα.

Ασφαλώς ο αντίπαλος φαντάζει ως μια απ’ τις ομάδες που θα παλέψει για παραμονή στην πρώτη κατηγορία, ωστόσο η Πάφος μπήκε στο γήπεδο σοβαρή κι έτοιμη να καθαρίσει από νωρίς. Οι συνεργασίες των Βραζιλιάνων Μάγκα – Μπρούνο – Ζάιρο, έφεραν σωρεία τελικών, ενώ σε κάποιες φάσεις η αντίπαλη άμυνα έμοιαζε όχι μόνο ανήμπορη να τους σταματήσει, αλλά ανήμπορη να κάνει έστω και τα βασικά. Άξιος συμπαραστάτης τους ο Τάνκοβιτς που δημιούργησε, είχε δοκάρι και πέτυχε ένα τέρμα.

Για τους Ντράγκομιρ και Ναμ τα λόγια είναι περιττά. Δυο χαφ που έχουν όλο το πακέτο. Ταχύτητα, δύναμη, κλεψίματα και σωστή οργάνωση παιχνιδιού. Δεν μπορείς να ζητήσεις και πολλά περισσότερα απ’ τη δυάδα στο χώρο του κέντρου. Αν δε πρέπει να μιλήσουμε για την αμυντική λειτουργία της ομάδα, ο Ίβουσιτς δεν ένοιωσε σε καμία στιγμή τους αντίπαλους επιθετικούς.

Ο Καρσέδο εμπνέει τους ποδοσφαιριστές του και υπό τις οδηγίες του η ομάδα σε κάθε αγώνα παρουσιάζεται βελτιωμένη. Γενικότερα όμως η Πάφος τη δεδομένη στιγμή μοιάζει να είναι 1-2 ταχύτητες πάνω από κάθε άλλη ομάδα (πλην του Άρη), κι αυτό ουσιαστικά την κατατάσσει ως ένα απ’ τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Ζητούμενο βέβαια για την ομάδα του Καρσέδο είναι η ανάλογη συνέχεια, καθώς πέρσι θυμίζουμε πως έμεινε στα μισά του δρόμου, έστω κι αν για ολόκληρο τον πρώτο γύρο ήταν αήττητη έχοντας εντυπωσιακή εικόνα.