Καθάρισε σε πέντε λεπτά

Ένα ημίχρονο αρκούσε στην Ομόνοια για να πάρει την νίκη

Η Ομόνοια κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δόξας, σκοράροντας δυο τέρματα στο πρώτο μέρος και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος η Δόξα είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει ένα τέρμα, ωστόσο ο Φαμπιάνο είπε όχι. Τα τέρματα της Ομόνοιας που κέρδισε δίκαια αφού  ήταν ανώτερη, σκόραραν ο Μποτεάκ στο 18΄ και ο Ορτέγα στο 22΄.

Ά Ημίχρονο

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Ομόνοια κατέγραψε την πρώτη τελική, με ένα σουτ του Ορτέγα, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Δόξας. Η Ομόνοια γυρόφερνε την περιοχή της Δόξας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι.

Μέχρι που στο 18΄, μετά από ένα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή ο Μποτεάκ κάνει το 1-0, στέλνοντας την μπάλα με εξαίσιο σουτ στο αριστερό παραθυράκι του Γκρεμσλ. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η Ομόνοια καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματα της, αφού στο 22΄ ο Ορτέγα με ένα πολύ όμορφο πλασέ στο ύψος του πέναλτι μετά από όμορφο συνδυασμό με τους Λέζιακ και Τιάγκο γράφει το 2-0.

Πρώτη φάση για την Δόξα ήρθε στο 32΄ μετά από μια ατομική ενέργεια του Παπαφώτη, οποίος σούταρε μέσα στην περιοχή, από πλάγια θέση αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια η Ομόνοια απείλησε ξανά με ένα δυνατό σουτ του Γκόμεθ, από μακρινή απόσταση και τον πορτιέρο της Δόξας να διώχνει με γροθιές.

Ένα πρώτο μέρος που η ομάδα της Ομόνοιας ήταν απόλυτη κυρίαρχος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την Δόξα.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και για τις δυο ομάδες με την Δόξα πρώτα να έχει ένα καλό σουτ στο 46΄, με την μπάλα να περνά λίγο έξω και την Ομόνοια να απαντά στο 48΄, με τον Ντάρμπισαϊρ όπου σούταρε από πλαγιά θέση αλλά και αυτού το σουτ περνά λίγο έξω.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου έπεσε ο ρυθμός αρκετά με την Ομόνοιά να βολεύεται με το 2-0.

Στο 75΄ το παιχνίδι ζωντάνεψε με την Δόξα να έχει δυο διαδοχικές μεγάλες ευκαιρίες, μια στο 75΄ και μια στο 76΄. Στην φάση του 75΄ ο Βαγίεντε δίνει στον Παπαφώτη μέσα στην περιοχή, με τον Παπαφώτη να σουτάρει και τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 76΄ ο Μπόλιεβιτς σεντράρει από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μουκτάρης έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στο 80΄ είχε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα με τον Ματ να χάνει τετ-α-τετ, βγάζοντας την μπάλα έξω. Στο 90΄ η Ομόνοια χάνει νέα μεγάλη εύκαιρα με τον Κακουλή να αδειάζει τον αντίπαλο του, να πλασάρει αλλά η μπάλα να περνά λίγο έξω.

Ένα δεύτερο ημίχρονο όπου έπεσε αρκετά ο ρυθμός στην αρχή, ωστόσο προς το τέλος και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν από ένα τουλάχιστον γκολ.

Διακριθέντες: Πολύ καλό παιχνίδι για τον Μποτεάκ  που σε κάποιες στιγμές ήταν...μαγικός   τον Ορτέγα, πολύ κινητικός στον αγώνα, ενώ κατάφερε να σκοράρει και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Από τους διακριθέντες για την Ομόνοια ήταν και ο Φαμπιάνο ο οποίος εκεί που χρειάστηκε έκανε δυο πολύ επεμβάσεις υψηλής κλασης . Για την Δόξα πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Παπαφώτης, καθώς είχε δυο πολύ ξεκάθαρες ευκαιρίες να σκοράρει ένα γκολ για την ομάδα του, μια στον πρώτο μέρος και μια στο δεύτερο.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Ορτέγκα(79'Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ

Δόξα:  Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Μουκτάρης, Μιντίκης, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς(85΄ Μιχαήλ), Ασαμόα, Μέσκα, Βαγιέντε (75'Χαραλάμπους), Κάρλος (66΄Ίταλο), Καλό

Σκόρερ: Μποτεάκ, Ορτέγκα/-

Κίτρινες Κάρτες:Βίτορ/ Κάρλος, Ασαμόα, Μιντίκης, Καλό