Ομόνοια: Στα προηγούμενα... ο Ποτέ χτυπούσε στο τέλος (vids)

Δύο νίκες, ίδιο λεπτό, ίδιος πρωταγωνιστής

Η Ομόνοια μετά τη νίκη απέναντι στον Εθνικό με 4-1 πήρε τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική ντόπα ενόψει της συνέχειας. Οι «πράσινοι» συνεχίσουν την προετοιμασία τους για τον αγώνα της Παρασκευής απέναντι στον Οθέλλο, με στόχο να πάρουν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα συνεχόμενο τρίποντο.

Δύο φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε επίσημους αγώνες, αυτό έγινε τη σεζόν 2014-15, όταν η ομάδα της Αθηαίνου βρέθηκε για τελευταία φορά στην Α' κατηγορία.

Το «τριφύλλι» δυσκολέυτηκε αλλά κατάφερε να πάρει το τρίποντο και στις δύο περιπτώσεις, με το ίδιο σκορ αλλά και τον ίδιο σκόρερ στις καθυστερήσεις των αγώνων.

Στις 24 Σεπτεμβρίου του 2014, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» σε εξ αναβολής αγώνα της 1η αγωνιστικής, ο επιθετικός από το Μπενίν σκόραρε στα γενέθλια του και «κέρασε» τους τρεις βαθμούς στην Ομόνοια.

O αγώνας του β' γύρου έγινε στις 6 Δεκεμβρίου του ίδιους έτους, σε ένα... επεισοδιακό ματς, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ωστόσο να είναι ο λυτρωτής.

Ο Μίκαελ Ποτέ έχασε πέναλτι στο 64ο λεπτό, ενώ ο Οθέλλος έμεινεν με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις. Ο επιθετικός από το Μπενίν είπε και πάλι την τελευταία του κουβέντα στα τελευταία λεπτά, αφού σκόραρε με κεφαλιά «ψαράκι» γράφοντας το 1-0.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή θέλει να τριτώσει το... καλό στους επίσημους αγώνες απέναντι στον Οθέλλο την Παρασκευή, όμως στο «Αμμόχωστος» ελπίζει το τρίποντο να έρθει με λιγότερο περιπετειώδη τρόπο.