Παφίτικο... στοπ στην Ομόνοια!

Οι πρωταθλητές έμειναν στην ισοπαλία κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα του Μίλανιτς

Ομόνοια και Πάφος έμειναν στην ισοπαλία με σκορ 1-1 απόψε στο ΓΣΠ, για την 4η αγωνιστική. Ο Σεμέδο στο 16' έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μιχαήλ με αυτογκόλ στο 56' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στους τέσσερις βαθμούς έφθασε η Ομόνοια, ενώ η Πάφος πήγε στους πέντε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο ΓΣΠ άρχισε με ευκαιρία για την Ομόνοια μόλις στο 6'. Ο Ζαχαρίου έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Ρούντκο. Η Πάφος έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 14', όταν ο Ζάιρο με σουτ ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Στην επόμενη του ευκαιρία, όμως, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν. Ο Όνι Βαλακάρι έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Γουίλι Σεμέδο με πολύ ωραίο γυριστό σουτ σημείωσε το 0-1. Η Πάφος έχασε και άλλη ευκαιρία λίγο αργότερα, όταν ο Φαμπιάνο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Ζάιρο. Η Ομόνοια δυσκολευόταν να δημιουργήσει την ίδια στιγμή, έχοντας μια κεφαλιά του Λέσιακς που πέρασε άουτ από κόρνερ του Ζαχαρίου και μια σέντρα-σουτ του Λοΐζου από δεξιά, την οποία απομάκρυνε με δυσκολία ο Ρούντκο. Συνεπώς, η Πάφος είχε προβάδισμα στο ημίχρονο με σκορ 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια να ισοφαρίζει το σκορ στο 56'. Ο Λέσιακς έκανε επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά και ο Μιχαήλ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Στη συνέχεια, η Ομόνοια πίεσε αρκετά για την ολική ανατροπή, αν και η απόδοσή της δεν έφθασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Η Πάφος είχε τις δικές της προϋποθέσεις για να πετύχει και άλλο γκολ. Ο Ρούντκο στο 90' απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Κακουλλή, συνεπώς, η ισοπαλία ήταν το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέσιακς, Μπασιρού, Σέχου, Λοΐζου, Ζαχαρίου (73' Τζιωνής), Ατιέμουεν (46' Κακουλλής), Τσέποβιτς (79' Παπουλής)

Πάφος F.C.: (Ντ.Μίλανιτς): Ρούντκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (61' Φουρ), Ζάιρο (91' Μπαμπαγιάν), Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάϊριτς, Πάντσεον (84' Ντράγκομιρ)

Σκόρερ: 56' Μιχαήλ (αυτογκόλ)/ 16' Σεμέδο

Κίτρινες κάρτες: Μιχαήλ, Κβίντα