Ομόνοια: Φόρμα και παράδοση «λένε»... Τζιωνής

«Κόντρα» στις συνήθειες του Μπεργκ και την αποδοτικότητα όταν μπαίνει αλλαγή

Θιασώτης του ρητού «εντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει» μάλλον δεν υπάρχει μεγαλύτερος στα κυπριακά γήπεδα από τον Χένινγκ Μπεργκ. Από ένα σημείο και μετά μέσα στη χρονιά, με το που ένιωσε ότι βρήκε τη μαγιά, καθιέρωσε μια εντεκάδα και την άλλαζε -κατά κανόνα- μόνο όταν τον υποχρέωναν να το κάνει τραυματισμοί ή τιμωρίες.

Κάτι αντίστοιχο πολύ πιθανόν να κάνει και σήμερα (4/5) απέναντι στην ΑΕΚ, προς αναζήτηση του αποτελέσματος που θα της διατηρήσει το πάνω χέρι στην κούρσα για τον τίτλο ενόψει «τελικού» (σε περίπτωση δηλαδή που ο Απόλλωνας κερδίσει τον Ολυμπιακό και η ίδια δεν χάσει στην Αρένα) από την άποψη ότι έτσι θα ευνοείται και με ισοπαλία, ή στην καλύτερη θα της δώσει το στέμμα από απόψε (εάν το αποτέλεσμά της είναι καλύτερο από αυτό του έτερου συνδιεκδικητή).

Εάν, πάντως, θεωρήσουμε ότι υπάρχει ένας παίκτης για τον οποίο ενδεχομένως να μπορούσε να ανοίξει η πόρτα της εντεκάδας, με γνώμονα κιόλας το γεγονός ότι οι Μποτεάκ και Τιάγκο είναι στο όριο των καρτών, αυτός είναι σίγουρα ο Μαρίνος Τζιωνής.

Για να στηρίξει κανείς την υποψηφιότητα του 19χρονου μεσοεπιθετικού για την εντεκάδα προβάλλει πρωτίστως το επιχείρημα της αγωνιστικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται εσχάτως, εδώ και περίπου ενάμιση μήνα. Στα τελευταία πέντε παιχνίδια της Ομόνοιας ο Τζιωνής έχει πετύχει τρία γκολ, αν και είχε μόνο μία παρουσία ως βασικός (στην οποία, σημειωτέον, δεν είχε σκοράρει), σε 177 αγωνιστικά λεπτά συνολικά με τις καθυστερήσεις και τα σχετικά. Μιλάμε, δηλαδή, για ένα γκολ ανά 59 λεπτά κατά μέσο όρο ετούτο το διάστημα.

Πέραν αυτού, είναι κι η... παράδοση. Ο Τζιωνής είχε χαρίσει τη νίκη στην Ομόνοια στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, ενώ γκολ είχε βάλει και στον πρώτο φετινό αγώνα των δύο ομάδων (2-1), έχοντας ανοίξει το σκορ στο ΓΣΠ. Αυτό βεβαίως είναι επιχείρημα σημειολογικό και μόνο, αλλά αξίζει να επισημανθεί.

Από την άλλη, θα πει κανείς ότι το να έρχεται στο ματς από τον πάγκο με όχι και τόσο πολλή ώρα να μένει στο ρολόι έχει θετικό αντίκτυπο για την ομάδα γενικότερα, αλλά και για τον ίδιο τον Τζιωνή. Με την εκρηκτικότητά του και την ικανότητά του να ελιχθεί ταχύτατα με την μπάλα στα πόδια, αντίπαλοι δίχως φρεσκάδα και με πιο βαριά τα πόδια τους από την καταπόνηση του αγώνα, πολύ πιο δύσκολα μπορούν να τον περιορίσουν.

Φόρμα και παράδοση «λένε» Τζιωνής, λοιπόν, αλλά οι συνήθειες του Μπεργκ και η αποδοτικότητα του νεαρού όταν μπαίνει σαν αλλαγή πιθανόν να τον κρατήσουν ξανά στον πάγκο. Ακόμα κι έτσι, φυσικά, εύκολα μπορεί να κάνει τη διαφορά.