Ομόνοια-Ανόρθωση: Δεν χαρίζονται οι τίτλοι

Οι δύο ομάδες παρά τα προβλήματα στην προετοιμασία τους, είναι έτοιμες για το πρώτο τρόπαιο της σεζόν

Ομόνοια και Ανόρθωση διεκδικούν απόψε τον πρώτο τίτλο της νέας ποδοσφαιρικής περιόδου, το Super Cup. Ο αγώνας θα γίνει στις 21:00 στο ΓΣΠ, με τηλεοπτική μετάδοση από το Άλφα Κύπρου.

Οι δύο ομάδες που κατέκτησαν τους δύο τίτλους στην περασμένη αγωνιστική περίοδο, η Ομόνοια το Πρωτάθλημα Cyta και η Ανόρθωση το Κύπελλο Coca - Cola ανοίγουν την αυλαία της ποδοσφαιρικής περιόδου 2021-2022 και τίθενται αντιμέτωποι σε αγώνα Super Cup για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια. Η τελευταία φορά που αγωνίστηκαν σε Super Cup, ήταν το 2005, με την Ομόνοια να κατακτά το τρόπαιο με 5-4 στα πέναλτι.

Η Ομόνοια κατέκτησε το τελευταίο της Super Cup πριν εννέα χρόνια, το 2012, όταν νίκησε με 5-3 την ΑΕΛ. Η Ανόρθωση κατέκτησε το τελευταίο της Super Cup το 2007, όταν νίκησε το ΑΠΟΕΛ με 2-1.

Ομόνοια και Ανόρθωση δικαιούνται να πραγματοποιήσουν στον αποψινό αγώνα μέχρι πέντε αλλαγές ενώ, σύμφωνα με την προκήρυξη, σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν υπάρχει ημίωρη παράταση και η νικήτρια ομάδα θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Τον αποψινό αγώνα στο ΓΣΠ θα διαιτητεύσει ο Τιμόθεος Χριστοφή με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου και 4ο διαιτητή τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Στο VAR θα είναι ο Βασίλης Δημητρίου με το Νίκο Εγγλέζου.