Ομόνοια: Ρεφ εκτός τόπου και χρόνου

Ο Γιώργος Νικολάου τα έκανε μαντάρα στη Λάρνακα

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Το μπλόκο δεν «έσπασε». Η Ομόνοια έχασε στο τελευταίο λεπτό της καθυστέρησης (2-2) τη νίκη μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα», κι απώλεσε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Νίκη που αν ερχόταν θα συνέβαινε για πρώτη φορά στην ιστορία της. Στο 97’ δέχτηκε δεύτερο γκολ από το τρίτο πέναλτι που δόθηκε σε βάρος της στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο Τρισκόφσκι αξιοποίησε το πέναλτι που υπέπεσε ο Κούσουλος.

Η Ομόνοια είχε φτάσει στη βρύση, αλλά νερό δεν ήπιε. Εκεί που ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει τη νίκη της πήραν τη μπουκιά από το στόμα.

Στο 45' οι Τιάγκο-Ντάρμπισαϊρ συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο πρώτος έδωσε στον ανενόχλητο Χριστοφή ο οποίος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, αφού είχε ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ.

Στο 67’ κάθετη του Εζρά, ο Ντάρμπισαϊρ έδωσε τον εντελώς μόνο Γκόμεθ ο οποίος με κοντινό πλασέ έφερε τούμπα το ντέρμπι.

Ο Φράνσις Ουζόχο με εκπληκτικές αποκρούσεις- μια εκ των οποίων ήταν στο πρώτο πέναλτι- κράτησε την Ομόνοια στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η  ομάδα της Λευκωσίας ισορρόπησε. Στην επανάληψη η Ομόνοια δέχθηκε πίεση αλλά εκδήλωνε πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις και προκαλούσε πολλά προβλήματα στην ΑΕΚ.

Όμως με βάση τα όσα είδαμε δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο την ΑΕΚ. Είχε απέναντι της ένα διαιτητή (Γιώργο Νικολάου) που όταν δει στο βίντεο αποφάσεις που πήρε, μάλλον πρέπει να διερωτηθεί και ο ίδιος τι σόι  … κανονισμούς εφάρμοσε.

Διέπραξε  σοβαρότατα λάθη που έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα. Στο 28΄ όταν κακώς δόθηκε φάουλ στον Λούφτνερ στη φάση που σκόραρε με κεφαλιά, ενώ παράλληλα στην ίδια φάση έγινε πέναλτι στο Ματ Ντάρμπισαιαρ από αμυντικό, αλλά δεν δόθηκε  και στο 90΄+5 , όταν ο ανεκδιήγητος  σήμερα ρεφ δεν έδωσε πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας σε ανατροπή του Μίκου από τον Χέφελ. Ήταν πέναλτι και κόκκινη κάρτα και ο ρεφ είπε «Παίζετε»! Μετά πρόσθεσε άλλο ενάμιση λεπτό. Κανείς δεν κατάλαβε το γιατί. Ίσως ούτε και ο ίδιος!

Ο Χένιγκ Μπεργκ το είπε πολύ διπλωματικά, αλλά παραστατικότατα στην τελευταία φράση των δηλώσεων του. Οι δηλώσεις του Νορβηγού:

«Έγιναν πολλά στο παιχνίδι σήμερα. Είμαι χαρούμενος για το καλό παιχνίδι που κάναμε. Ο ένας βαθμός είναι… οκ, αλλά θα θέλαμε τους τρεις βαθμούς καθώς είχαμε το προβάδισμα. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Είμαι ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά των παικτών μου και την πρόοδο της ομάδας μου. Για τους ουδέτερους ήταν καλό παιχνίδι, για τους προπονητές. Πετύχαμε 3 γκολ σήμερα, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη».