Ομόνοια: Η «πράσινη» κατηφόρα

Έχασε σήμερα δίκαια και από την ΑΕΚ

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η κατηφόρα συνεχίζεται. Η Ομόνοια έχασε σήμερα από την ΑΕΚ (2-1) σε αγώνα που έγινε στό γήπεδο  «ΑΕΚ Αρένα» για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, συμπληρώσασα δυο ήττες και μια ισοπαλία στους τρεις τελευταίους αγώνες. Πήρε ένα μόλις βαθμό από αυτούς, ούσα στους 39.

Τι κι αν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με το γκολ του Φράνσον; Δεν είχε το αγωνιστικό ανάστημα να το κρατήσει. Ο Λέδες με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ισοφάρισε για την ομάδα της Λάρνακας, με τον Σολ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 70’.

Το ότι το γρήγορο γκολ δεν βοήθησε την Ομόνοια να σταθεί με αξιώσεις στο γήπεδο, καθώς και το χρονικό σημείο που δέχθηκε το πρώτο γκολ δείχνει μια ομάδα χωρίς ψυχολογία και πίστη.

Πέτυχε το γκολ και έδειξε ένα σύνολο μίζερο που περιμένει να δεχθεί την απάντηση του αντίπαλου και στη συνέχεια …να χάσει.

Η ΑΕΚ χωρίς να είναι εντυπωσιακή ήταν καλύτερη από την Ομόνοια και κέρδισε δίκαια. Η αποψιλωμένη – με δική της ευθύνη- Ομόνοια είχε κατοχή 39 τοις εκατό και είχε μόνο τρεις τελικές προσπάθειες. Σχεδόν ποτέ δεν έγινε απειλητική με τον αντίπαλο να έχει στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κυρίαρχο ρόλο. Οι παίκτες της ΑΕΚ έπεφταν συνήθως πρώτοι επάνω στη μπάλα και κέρδιζαν όλες σχεδόν τις μονομαχίες.

Η Ομόνοια έπαιξε με διάταξη 5-3-2 αλλά αυτό δε τη βοήθησε να παρουσιαστεί καλύτερη. Οι παίκτες που δικαιολόγησαν την παρουσία τους ήταν οι Χαραλάμπους, Παναγιώτου και σε ένα βαθμό ο Κούσουλος. Οι άλλοι έμοιαζαν «άδειοι».

Στο 3’ ο Βέλικο Σίμιτς έπεσε στο χορτάρι, έκανε νόημα για αλλαγή. Προφανώς πρόκειται για μυικό πρόβλημα το οποίο δεν του επέτρεψε να συνεχίσει. Μπήκε στη θέση του ο Κακουλλής.

Η Ομόνοια έπαιξε ως εξής: Στο τέρμα ο Φαμπιάνο. Τριάδα στην άμυνα οι Παναγιώτου, Λανγκ και Μίλετιτς. Στο αριστερό φτερό ως μπακ-χαφ ο Λέτσιακς και δεξιά ο Μάθιους. Στο κέντρο οι Κούσουλος, Χάραλαμπους και Φράνσον και μαζί μπροστά οι Στεπίνσκι και Σίμιτς. Στο 30’ ο Κακουλλής άλλαξε το Σίμιτς, στο 67΄ ο Μπάκιτς το Στεπίνσκι και στο 81' ο Αμού το Λέτζιακς.