Ομόνοια: Come back, γκολ βγαλμένο από βιντεοπαιχνίδι

Άλλο ένα βήμα προς το στόχο, ενώ το βλέμμα πέφτει σε τρεις ποδοσφαιριστές

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Ομόνοια έκανε το Come back στις νίκες και στο ρετιρέ αφού σήμερα κέρδισε δίκαια τον Ολυμπιακό με σκορ 2-0 στο ΓΣΠ και απέχει τέσσερα βήματα από την κατάκτηση του τίτλου .

Η νίκη ωστόσο χαρακτηρίζεται Πύρρειος (πρωτότυπο... ε; )  αφού οι Ερνστ Ασάντε (31΄) Λοΐζος Λοΐζου (45΄) και Μάρκο Τσέποβιτς(70’) αποχώρησαν τραυματίες.

Όπως δήλωσε ο Σέρβος στην κάμερα της Primetel μετά το ματς, ο λόγος της αναγκαστικής αλλαγής του ήταν περισσότερο προληπτικός.

«Του Ασάντε δεν δείχνει καλή η κατάσταση του. Πρέπει να γίνει η εξέταση. Για Μάρκο και Λοϊζου νομίζω δεν είναι κάτι σοβαρό. Θα δούμε. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν». Αυτά ειπε ο Χένινγκ Μπεργκ.

Θα αναμένουμε πάντως την επίσημη ενημέρωση και για τους τρεις.

Με ένα χτύπημα φάουλ στα όρια του... τηλεκατευθυνόμενου, ο Μάρκο Τσέποβιτς έβαλε μπροστά την Ομόνοια στο 23’ .

Ο Σέρβος από το πλάι της περιοχής, άφησε άναυδο τον γκολκίπερ εκτελώντας με ιδανικό φάλτσο και δύναμη στη γωνία των διχτύων.

Ο Μαρίνος Τζιωνής, (έδωσε πνοή με την παρουσία του), σκόραρε στο τέλος, ύστερα από υπέροχη ασίστ του Κούσουλου. Ντρίπλαρε και τον Μιχαήλ πριν σκοράρει.

Η Ομόνοια έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό αρχικά. Δυο φορές ο Σαρφό (9'19') και μια ο Σάλι (7') απείλησαν το Φαμπιάνο. αλλά δεν  βρήκαν στόχο με τη μπάλα να βγαίνει άουτ και κόρνερ.

Στη συνέχεια η Ομόνοια έγινε πιο επιθετική, ανέβηκε σε απόδοση, κέρδισε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, έφτιαξε καλές ευκαιρίες με το Γιάννη Κούσουλο (39)’ και στο τέλος του ημιχρόνου με το Λοΐζο Λοΐζου.

O  χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου η Ομόνοια, (που είχε συνολικά 17 τελικές προσπάθειες), κυριάρχησε στο γήπεδο σχεδόν σε όλο αυτό το διάστημα, αλλά πότε η αστοχία και πότε ο Μιχαήλ αποτέλεσαν εμπόδιο.

Οι ευκαιρίες στην επανάληψη: Γιάννης Κούσουλος Ερικ Μποτεάκ (διπλή στο 50’), Φώτης Παπουλής (55'), Ερικ Μποτεάκ, Ζιόρντι Γκόμεθ (διπλή στο 58΄) και Μαρίνος Τζιωνής (73’).

Πολύ καλή η εμφάνιση του Ερικ Μποτεάκ, λαμβανομένης υπόψη της έλλειψης αγώνων.

Η Ομόνοια έπαιξε με Φαμπιάνο, στο τέρμα, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, στην άμυνα Ζ.Γκόμεθ, Κούσουλο, Τιάγκο, Λοΐζου, στο κέντρο, Ασάντε, Τσέποβιτς στην επίθεση.

Ο Ασάντε βγήκε στο 35΄ και μπήκε ο Παπουλής. Ο Λοΐζου στο 48’ και μπήκε ο Μποτεάκ και ο Τσέποβιτς στο 70’ και μπήκε ο Τζιωνής.